Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > DLA BIBLIOTEKARZY > Katowickie Prezentacje Biblioteczne > VIII Katowickie Prezentacje Biblioteczne

VIII Katowickie Prezentacje Biblioteczne

VIII Katowickie Prezentacje Biblioteczne zostały połączone z finałem projektu Czesław Miłosz For People! realizowanego przez Bibliotekę Śląską w związku z obchodami Roku Czesława Miłosza 2011 (program Czesław Miłosz 2011 – Promesa, ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Był on najwyżej oceniony spośród propozycji nadesłanych z całej Polski do MKiDzN.

Czesław Miłosz for People! w Bibliotece Śląskiej to kompleksowy projekt artystyczno-edukacyjny o charakterze otwartym dla wszystkich zainteresowanych. Tytuł projektu nawiązuje do fragmentu wypowiedzi przyjaciela poety Zygmunta Hertza: „Czesław, pisz dla ludzi!”. Propozycja ta miała na celu promocję duchowego przesłania Czesława Miłosza zawartego w słowach „…Dzisiejszy człowiek żyje na czymś w rodzaju pustyni, jest pozbawiony pewnych organów, które miał człowiek kilkaset lat temu…”.

Ten całoroczny projekt obejmował:

  • cykl spotkań (m.in. z Andrzejem Franaszkiem i Jerzym Illgiem),
  • warsztaty – literackie i plastyczne (w oparciu o twórczość Noblisty),
  • wyjazd studyjny do Krakowa (śladami Czesława Miłosza),
  • finał (koncert Agi Zaryan z programem „Księga olśnień”, poświęconym poezji Noblisty oraz pokaz multimedialny złożony z interaktywnych animacji, wyświetlonych na fasadzie Biblioteki Śląskiej).

W ramach podsumowania projektu powstał film Czesław Miłosz for People!, który trafił do bibliotek polonijnych na świecie oraz bibliotek wojewódzkich w kraju. Dokument będący formą zapisu realizacji projektu, stworzony został przez zarejestrowanie obrazów spotkań warsztatowych, wykładów, wyjazdu studyjnego, finału oraz rozmów z uczestnikami projektu. Film dostępny jest również w zbiorach Biblioteki Śląskiej.

Projekt CZESŁAW MIŁOSZ FOR PEOPLE! dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czesław Miłosz for People! – Epilog – Galeria zdjęć


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.