Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > DLA CZYTELNIKÓW > Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej

Owl Image 1 Owl Image 2 Owl Image 3

Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej

Decyzją Sejmiku Śląskiego w 2011 r. powołano Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej.

Powołanie IBR było rezultatem kilkuletnich starań o przywrócenie w Katowicach instytucji o charakterze naukowo-badawczym. O wadze tej decyzji niech świadczą słowa Dyrektora Biblioteki Śląskiej prof. zw. dr. hab. Jana Malickiego: „Utworzenie Instytutu odbieram z radością i satysfakcją. To postulat, który od lat wysuwały środowiska naukowe”.

Instytut Śląski, pierwszy ośrodek zajmujący się badaniami regionalnymi w Katowicach, powołany został w 1934 r. przez Romana Lutmana. Działał do 1949 r., w czasie wojny – konspiracyjnie. W 1957 r. podjęto decyzję o kontynuowaniu badań nad regionem przez Śląski Instytut Naukowy im. Jacka Koraszewskiego. Instytut ten zakończył działalność w 1992 r.

Bibliotece Śląskiej udało się przejąć i zabezpieczyć księgozbiór Śląskiego Instytutu Naukowego. Znajdziemy w nim publikacje z zakresu historii, socjologii, politologii, literaturoznawstwa, architektury oraz kulturoznawstwa. Po porozumieniu z Instytutem Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej udostępniany jest zarówno otrzymany księgozbiór, jak i materiały archiwalne związane z działalnością Instytutu Śląskiego oraz Śląskiego Instytutu Naukowego. Obecnie stanowią one zaplecze naukowe Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej.

Kierownictwo nad Instytutem Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej objął w marcu 2012 r. prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek. Dwa główne projekty prowadzone obecnie przez dział to „Podręcznik dla Uczniów Województwa Śląskiego” oraz „Encyklopedia Województwa Śląskiego”.

Instytut Badań Regionalnych co roku organizuje konferencję naukową poświęconą historii terenów województwa śląskiego. Do tej pory odbyły się m.in.:

  • I wojna światowa na Śląsku. Historia – Literatura – Kultura,
  • „Będzie burza?”, Prymas August Hlond na czele Kościoła katolickiego w Polsce wobec nowych ideologii i nowego ładu europejskiego w pierwszej połowie XX w.,
  • Rok 1813. Bilans epoki napoleońskiej na Śląsku,
  • Oni decydowali na Górnym Śląsku w XX w.

Prowadzi również działalność wydawniczą obejmującą publikacje z zakresu historii województwa śląskiego. Do tej pory ukazały się książki:

  • Śląsk w dobie kampanii napoleońskiej,
  • Oni decydowali na Górnym Śląsku w XX w.,
  • Biografia Patrycego Cieszkowskiego.

Dzięki staraniom Instytutu udało się też wznowić ponad stuletnią tradycję wydawania „Zarania Śląskiego”. Czasopismo wydawane będzie jako „Zaranie Śląskie. Seria druga”.

Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej
ul. Ligonia 7, 40-036 Katowice
tel.: (+48) 32 25 14 221 wew. 305
e-mail: ibr@bs.katowice.pl
poniedziałek–piątek w godz. 7.00–15.00
http://ibr.bs.katowice.pl


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.