Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Edukacja > Oferta Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego

Działalność integracyjno-biblioterapeutyczna

Dział Integracyjno-Biblioteraputyczny realizuje przedsięwzięcia adresowane do różnych grup odbiorców dla wyrównywania szans na dostęp do informacji i integrację kulturalną. Wspólnym mianownikiem organizowanych spotkań, warsztatów i zajęć jest przeciwdziałanie wykluczeniu osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży, a także seniorów.

Konwersatorium Biblioteki Śląskiej – warsztaty edukacyjne dla seniorów

  • Cykl zajęć komputerowych obejmujący podstawy obsługi komputera, pracę z edytorami tekstów, korzystanie z zasobów Internetu oraz naukę języków obcych na platformie e-learningowej.
  • Cykl warsztatów arteterapeutycznych, w trakcie których seniorzy tworzą prace korzystając z różnych technik artystycznych (m.in.: decoupage, ceramika, malarstwo).
  • Spotkania edukacyjne:
  • Nasze Silva Rerum – cykl prelekcji z wykorzystaniem bogatych zbiorów Biblioteki Śląskiej oraz wiedzy i zainteresowań jej pracowników.
  • „Europa wczoraj i dziś” – spotkania, podczas których archiwalne materiały obrazujące najważniejsze zabytki poszczególnych miast Europy porównane zostają ze stanem obecnym; uczestnicy uczą się korzystania m.in. z zasobów Google Street View.
  • „Spotkania ze sztuką” – cykl prelekcji połączony z pokazem przezroczy.

Spotkania terapeutyczne dla podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej i domów pomocy społecznej
Są to zajęcia integracyjne z wykorzystaniem form terapeutycznych (m.in.: biblioterapii, muzykoterapii, arteterapii, dramatoterapii). Jednym z elementów pracy z uczestnikiem jest gra planszowa wielkoformatowa, pozwalająca poznać m.in.: geografię Polski, legendy, twórczość Juliana Tuwima, mity greckie. Proponujemy także zajęcia edukacyjne i prelekcje połączone z pokazami przezroczy, przybliżające m.in.: zasady savoir-vivre’u, architekturę, historię i literaturę.

Warsztaty terapeutyczne i lekcje biblioteczne dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów
Zajęcia „Porozmawiajmy o niepełnosprawności” mają na celu uświadomienie uczniom, z jakimi problemami w codziennym życiu muszą sobie radzić osoby niepełnosprawne. Służą także przeciwdziałaniu uzależnieniom w środowisku szkolnym i rodzinnym (Internet, telewizja).
Lekcje biblioteczne przybliżają historię książki oraz uczą korzystania z różnych źródeł informacji.

Informacji udziela:
Dział Integracyjno-Biblioterapeutyczny
ul. Ligonia 7, 40-036 Katowice
tel.: (+48) 32 25 14 221
e-mail: biblioterapeutyczny@bs.katowice.pl
poniedziałek–piątek w godz. 8.00–18.00


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.