Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Mów do mnie pięknie…

Rzęsiście, ancymonek i prażynka, czyli Mów do mnie pięknie. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Bibliotece Śląskiej

21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska, chcąc uczcić to święto, zaprosiła do wspólnej zabawy językowej – Mów do mnie pięknie… Uczestnicy mieli za zadanie zaproponować słowa i zwroty językowe, które uważają za piękne, a na drugiej szali położyć słowa, których uroda językowa jest kontrowersyjna.

Nadesłane propozycje wyraźnie pokazują, że jesteśmy wrażliwi na piękno języka i słów. Na uwagę zasługują także argumenty przedstawiane przez autorów uzasadniających swoje wybory. Do najciekawszych propozycji – zdaniem Biblioteki Śląskiej – należą:

Piękne słowa

1. miejsce – rzęsiście – propozycja Mateusza Dominika

Komentarz Autora: „Nominację uzasadniam skojarzeniem z wachlarzem rzęs, delikatnością, zwiewnością, choć przechadzanie się w rzęsistym deszczu obarczone jest sporym ryzykiem, zwłaszcza dla kobiecych rzęs, bowiem chadzanie w deszczu może prowadzić do metamorfozy idealnego makijażu w przysłowiową «pandę», a tego kobiety bardzo nie lubią. Wiem to z obserwacji”.

2. miejsce – ancymonek – propozycja Macieja Sawczuka

3. miejsce – prażynka – propozycja Barbary Pidanty

Niepiękne słowa

1. miejsce – szpanować – propozycja Mateusza Dominika

Komentarz Autora: „Tego na pewno bym nie chciał robić, być ekstrawaganckim jak najbardziej, ale szpanowaniu stanowczo mówię nie. Nadto słowo to wiąże się z dużym ryzykiem poniesienia obrażeń, bo kiedy tak będziemy szpanować, możemy pęknąć z dumy”.

2. miejsce – flaki – propozycja Macieja Sawczuka

3. miejsce – flegma – propozycja Barbary Pidanty

Wyróżnienie

– za wyjątkowe zaangażowanie – (Biblioteka ZSH w Katowicach)

– razemka/razemek – za słowotwórczość – (Paweł Słoń)

Komentarz Autora: „Język polski nie nadążył za zmianami obyczajowymi – brakuje nam ładnego słowa na partnera, z którym pozostajemy w związku romantycznym, lecz niesformalizowanym. Konkubenci muszą mieszkać razem i najczęściej pojawiają się w kronikach kryminalnych, partnerzy są biznesowi, chłopaka mamy w gimnazjum, narzeczeni to już prawie małżeństwo. Kiedyś się z kimś chodziło, teraz się z kimś jest. Więc jak już jesteśmy z kimś, to kto to właściwie dla nas jest? Wychodząc naprzeciw temu oczekiwaniu, utworzono rzeczownik od wyrażenia «być razem»”.

– fidrygałki – (Anna Grobarczyk)

* * *

Obie grupy językowe znajdą się w Wirtualnym leksykonie pięknych (i niepięknych) słów, który wkrótce ukaże się na stronie www.bs.katowice.pl. Dzięki współpracy z Instytutem Monitorowania Mediów wyniki zabawy językowej posłużą do stworzenia specjalnego raportu, który podsumuje naszą akcję.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a autorzy najciekawszych propozycji otrzymają nagrody książkowe z projektu Dyskusyjnych Klubów Książki.


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.