Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Projekty > W trakcie realizacji > Społeczna Pracownia Digitalizacji

Społeczna Pracownia Digitalizacji

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Mecenat 2007

Termin realizacji: od 2007 r. do nadal

Społeczna Pracownia Digitalizacji (SPD) to projekt utworzenia wielofunkcyjnej pracowni skanowania i przetwarzania zbiorów, realizującej zadania na rzecz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej (ŚBC). Od 2013 r. Społeczna Pracownia Digitalizacji funkcjonuje w ramach Działu Mediów Cyfrowych „Digitarium”.

Społeczna Pracownia Digitalizacji służy rozwojowi ŚBC poprzez:

  • tworzenie cyfrowych zasobów ŚBC z zaangażowaniem wolontariuszy, ze szczególnym udziałem seniorów,
  • tworzenie zasobów cyfrowych w oparciu o zbiory uczestników ŚBC na udostępnianych im stanowiskach do skanowania, obróbki graficznej i publikowania zasobu cyfrowego,
  • instruktaże i szkolenia dla uczestników ŚBC z zakresu zasad współpracy, digitalizacji, redagowania i publikowania zasobów cyfrowych,
  • wsparcie dla bibliotekarzy z województwa śląskiego i całego kraju, pragnących rozpocząć prace nad własnymi bibliotekami cyfrowymi.

SPD organizowała digitalizację mobilną (udział w MediaLab Chrzelice czy stanowiska digitalizacji na Katowickich Targach Książki), a także współpracowała z Fundacją Nowoczesna Polska w zakresie przygotowania treści dla serwisu Wolne Lektury.

Innowacyjne działania Społecznej Pracowni Digitalizacji były wyróżniane i nagradzane:

  • tytułem „Example of excellence” na European Congress of E-Inclusion w zakresie edukacji medialnej,
  • wyróżnieniem w konkursie „Dojrz@łość w sieci” w zakresie edukacji cyfrowej osób 50+,
  • pierwszą nagrodą „Wolontariusz Roku” w regionalnej edycji konkursu „Barwy Wolontariatu” oraz wyróżnieniem w edycji krajowej,
  • dyplomem uznania za udział w programie wieloletnim Kultura+, Priorytet Digitalizacja.

Projekt SPD był inspiracją dla społecznych pracowni digitalizacji uruchomionych przez Miejską Bibliotekę w Słupsku (2008 r.) oraz katowickie Stowarzyszenie Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji Arteria (2014 r.).


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.