Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > „Strefa Otwarta” w Bibliotece Śląskiej

„Strefa Otwarta” w Bibliotece Śląskiej

Biblioteka Śląska zmienia swoje oblicze. W momencie, gdy w Katowicach tworzy się coraz więcej stref zamkniętych, tutaj powstaje strefa otwarta!

Teraz nowe książki przed wypożyczeniem można przejrzeć, a nawet przeczytać ich fragmenty.

10 grudnia 2018 r. w samo południe zainaugurowana została „Strefa Otwarta” w budynku przy placu Rady Europy 1 w Katowicach. Wcześniej, o godz. 11.30 odbyła się konferencja prasowa i spotkanie z nowym dyrektorem Biblioteki Śląskiej, Zbigniewem Kadłubkiem.

W odmienionym holu głównym wkraczamy do Strefy Otwartej. Są tu dostępne najbardziej poczytne i atrakcyjne nowości: m.in. beletrystyka, literatura faktu czy przewodniki. Nie brakuje też literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz tej dotyczącej zdrowia i urody. Na regałach znajdują się również komiksy i czasopisma.

Biblioteka Śląska otwiera się również na rodziców z dziećmi, którzy mogą zapewnić swoim pociechom możliwość zabawy w specjalnie wydzielonym miejscu, tzw. „Cieplarni”. Pod nadzorem rodzica najmłodsi czytelnicy mogą korzystać np. z książeczek edukacyjnych i kolorowanek. Na czytelników czekają miejsca z dostępem do wi-fi oraz stanowiska do pracy grupowej. Utworzono je przede wszystkim z myślą o studentach, którzy pracują wspólnie nad projektami zaliczeniowymi. Na zewnątrz „Strefy Otwartej” znajduje się punkt wymiany książek oraz urządzenie umożliwiające zdalne drukowanie plików z własnych urządzeń mobilnych.

10 grudnia 2018 r. rozpoczęła też działalność „Najmniejsza galeria świata” z dziełami katowiczanina Dawida Kaszy, kreującego świat ludzi w skali 1:87. W godzinach 12.00–15.00 odbyły się warsztaty artystyczne o śląskich tradycjach pt. „Śląsko Bajarka”, które poprowadziła Dominika Kierpiec (wcale nie starka, ale przedstawicielka młodego pokolenia) oraz warsztaty introligatorskie (m.in. ręczne szycie książek na zszywnicy). Każdy biorący udział w warsztatach otrzymał atrakcyjny upominek książkowy, który mógł artystycznie zapakować, korzystając przy okazji z porad fachowców.

Czytanie, słuchanie, oglądanie jest czynnością laboratoryjną, działaniem na próbę, pracą czasem samotniczą – mówi Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej. – Laboratorium to miejsce poza zgiełkiem, ale jednocześnie teren otwierający się w sposób nieprzewidywalny. „Strefa Otwarta” będzie takim właśnie miejscem laboratoryjnym: cichym, eksperymentalnym i dialogującym. Słowem: strefą „otium”, jak powiedzieliby Rzymianie, obszarem bogatego w różne wrażenia intelektualne i zmysłowe aktywnego odpoczywania czy też lekturowego chilloutu – dodaje.

„Strefa Otwarta” cały czas będzie ewoluowała. Pracownicy będą obserwować zainteresowanie nową ofertą Biblioteki Śląskiej, a pomogą im w tym również wyniki specjalnej ankiety czytelniczej. Liczymy na wyrażenie opinii, bo zmieniamy się dla czytelników. Będziemy kłaść większy nacisk na te elementy, które spotkają się z największym zainteresowaniem lub tworzyć nowe, by uatrakcyjnić naszą ofertę – twierdzą pracownicy Biblioteki Śląskiej. 


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.