Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Spotkanie z Mirosławem Słomczyńskim i Jerzym Jóźwiakiem

Spotkanie z Mirosławem Słomczyńskim i Jerzym Jóźwiakiem

11 stycznia 2017 r., godz. 17.00

Prof. zw. dr hab. Jan Malicki, Dyrektor Biblioteki Śląskiej zaprasza na spotkanie z autorem książki „Chorzowska arka Jerzego Jóźwiaka człowieka z fotografii która obiegła świat„ Mirosławem Słomczyńskim i bohaterem książki Jerzym Jóźwiakiem.

Jerzy Jóźwiak – urodził się w 1937 roku w Tarnowskich Górach.W Chorzowie uczęszczał do szkoły podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego. Studia prawnicze ukończył w 1960 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Członek Stronnictwa Demokratycznego od 1960 roku. Pełnił funkcje wiceprezydenta Chorzowa (1969–1975) i Katowic (1975–1976) oraz wicewojewody katowickiego (1978–1980). Poseł na Sejm PRL w VII i VIII kadencji, przewodniczący Sejmowej Komisji Handlu Wewnętrznego (1981–1985), a następnie minister rynku wewnętrznego do 1988 roku. Przewodniczący Centralnego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego od 1989 roku. Współtwórca umowy koalicyjnej Solidarność – Zjednoczone Stronnictwo Ludowe – Stronnictwo Demokratyczne, podpisanej wspólnie z Lechem Wałęsą i Romanem Malinowskim, która doprowadziła do powołania pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Działa m.in. w Instytucie Lecha Wałęsy, Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym, Radzie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
i Stowarzyszeniu Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia.

O książce:
Ta książka jest opowieścią o człowieku, który śmiało i rozważnie szedł przez życie. Odwaga dodawała mu sił, roztropność studziła emocje, przezorność wygaszała gniew.
Już będąc chłopcem Jerzy Jóźwiak wyróżniał się odwagą, przebojowością, pragnieniem osiągania sukcesów. Na boisku sportowym to on był zwykle rozgrywającym... Później, w dorosłym życiu, bywało różnie. Nieraz trzeba było powściągać ambicje, pogodzić się – w istniejących realiach ustrojowych – z nieuchronnością pewnych rzeczy, zjawisk, decyzji, by mimo wszystko robić, co się da, dla wspólnego dobra.
Bliskie mu było przesłanie legendarnego śląskiego wojewody Jerzego Ziętka, który powiadał, że „w każdych warunkach można coś dobrego dla ludzi zrobić”. W tym przekonaniu umacniały go zawsze – wyniesione z rodzinnego domu – respekt dla nauki i pracy, szacunek dla każdego człowieka.
Środowiskiem, w którym Jerzy Jóźwiak wyrósł był Śląsk, a miastem, z którym związany jest od dzieciństwa po dziś dzień – CHORZÓW. I to właśnie chorzowskie kalendarium z życia naszego bohatera jest kanwą tej biograficznej opowieści. Co nie oznacza, że przemilczymy w swej narracji inne, ważne wydarzenia z ciekawego życia Jerzego Jóźwiaka. Wszak syn cukiernika z Chorzowa zapisał się w historii Polski, jako jeden z sygnatariuszy porozumienia trzech liderów 17 sierpnia 1989 roku w Warszawie, które zmieniło bieg historii. To właśnie chorzowianin Jerzy Jóźwiak, obok Lecha Wałęsy i Romana Malinowskiego znajduje się na słynnej fotografii, która w owym czasie obiegła świat.
Na szczeblach zawodowej kariery bohatera naszej opowieści były różne miejsca na polskiej mapie i krajowej scenie politycznej. Tą przysłowiową arką, która była zawsze jego najmilszym siedliskiem i stałym punktem odniesienia, był jednak zawsze Chorzów. Miasto, które od dzieciństwa było dla niego bezpieczną przystanią, a zarazem miejscem, z którego się wielokroć oddalał, stąpając po szczeblach drabiny zawodowych awansów, lecz do którego zawsze powracał jak do najbliższego sercu miejsca na ziemi. Miejsca bliskich mu i przyjaznych ludzi.
Mirosław Słomczyński, Od autora

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
Plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
sala Benedyktynka

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.