Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Historia ozdób choinkowych

Historia ozdób choinkowych

26 stycznia 2017 r., godz. 12.00

Tradycja ozdabiania choinki przed Bożym Narodzeniem jest jedną z nowszych tradycji wigilijnych – w Polsce pojawiła się dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrowała do naszego kraju z Niemiec. Początkowo dekorowanie choinki przyjęło się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły, wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę.

Podczas spotkania dowiemy się, kiedy i gdzie pojawił się zwyczaj przystrajania bożonarodzeniowego drzewka, czym je kiedyś dekorowano i jaką symbolikę miały ówczesne ozdoby. Powiemy także, kim był twórca pierwszych szklanych ozdób, gdzie znajduje się jedyne na świecie Muzeum Bombki Choinkowej oraz zobaczymy, jak wygląda najdroższa bombka na świecie.

Spotkanie poprowadzą Małgorzata Pasajta i Agnieszka Wolska z Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
ul. Ligonia 7
40-036 Katowice
sale konferencyjne nr 112-114

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.