Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Spotkanie Klubu Dobrej Książki

Spotkanie Klubu Dobrej Książki

23 lutego 2017 r., godz. 17.00

Książkę „Dobrze się myśli literaturą” Ryszarda Koziołka przedstawi dr Piotr Bogalecki – historyk i teoretyk literatury, kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureat Nagrody Narodowego Centrum Kultury za najlepszą rozprawę doktorską (2010). Interesuje się zwłaszcza polską poezją nowoczesną i kierunkami przemian religijności w kulturze współczesnej. Autor książek „Niedorozmowy. Kategoria niezrozumiałości w poezji Krystyny Miłobędzkiej” (2011) oraz „Szczęśliwe winy teolingwizmu. Polska poezja po roku 1968 w perspektywie postsekularnej” (2016). 

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski
Fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska

O książce:
Czy literatura jest koniecznością mówiącego człowieka? W swoich esejach Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić emocje, jesteśmy na nią skazani. Czytanie literatury ulepsza myślenie i naprawia złą mowę publiczną. Autor sięga do twórczości klasyków – jak Prus, Kraszewski, Sienkiewicz, Przybyszewska czy Mrożek – oraz pisarzy współczesnych – Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Życiorysy są dla niego równie ważne jak fikcje, jeśli tylko pozwalają myśli ruszyć z miejsca i ćwiczyć się w wyrażaniu i opowiadaniu świata.

„Nie mam żadnych wątpliwości: nikt nie czyta dziś w Polsce literatury tak wnikliwie i tak namiętnie jak Ryszard Koziołek. Prowokujący erudyta, zadziorny eseista, zaskakujący intelektualista. Pisze, jak mało kto. Trochę przesadza z tym pozytywizmem, ale nobody’s perfect”.
Michał Paweł Markowski

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
Plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
sala Benedyktynka

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.