Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Spotkanie Klubu Dobrej Książki

Spotkanie Klubu Dobrej Książki

27 kwietnia 2017 r., godz. 17.00

Książkę „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna” Moniki Sznajderman przedstawi prof. dr hab. Jerzy Jarzębski – krytyk i historyk literatury, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Autor licznych prac poświęconych polskiej prozie współczesnej, a zwłaszcza twórczości Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Stanisława Lema. Ostatnio opublikował książkę „Schulzowskie miejsca i znaki” oraz tom szkiców „Proza: wykroje i wzory” (obie w 2016 r.).

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski
Fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska

O książce:
To jest jedyny w swoim rodzaju żydowsko-polski dwuportret rodzinny. Żydowska połowa jest przejmująca, a polska fascynująca. Dla każdego, kto chce naprawdę wiedzieć i próbuje zrozumieć.
Henryk Grynberg

„Fałszerze pieprzu” to niezwykła książka pokazująca splątane polskie losy i zawikłane historie rodzinne. Autorka z czułością opisuje rodzinę swojego Ojca, o której w domu się nie mówiło. Pieczołowicie odtwarza losy żydowskich przodków, odnajdując ślady ich istnienia w przedwojennej prasie, archiwach, zapisach hipotecznych, książkach telefonicznych. Analizuje stare fotografie i zbiera ślady rozproszone pomiędzy Miedzeszynem, warszawskim gettem, Radomiem, Złoczowem, Oświęcimiem i Australią, odtwarzając światy ich życia i ich śmierci. Z taką samą troskliwością opisuje przodków Matki z malowniczej polsko-saksońskiej rodziny: dyrektor wielkiego koncernu w carskiej Rosji, sławny architekt, prominentny działacz Stronnictwa Narodowego. Ich dzieje toczą się wWarszawie, w Moskwie, na Wołyniu, wreszcie – w majątku Ciechanki na Lubelszczyźnie.
Monika Sznajderman odtwarza oba te światy z miłością i pietyzmem, uświadamiając nam zarówno ulotność istnienia, jak i złożoność polskich tożsamości oraz wartość i znaczenie pamięci.
prof. Barbara Engelking

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
Plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
sala Benedyktynka

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.