Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Synek z familoka

Synek z familoka

17 listopada 2017 r. godz. 12.00

Ginter Pierończyk to emerytowany górnik oraz autor Trylogii załęskiej, ukazującej losy mieszkańców Załęża od końca XIX do początku XXI w. Na cykl składają się: „Asty kasztana” (2014), „Synek z familoka” (2016) oraz „Kleofas w życiorys wpisany” (2016). Autor podjął się ocalenia od zapomnienia obrazu dawnego Śląska. Poszukiwania rozpoczął od odkrywania własnych korzeni. Stopniowe zagłębianie się w historię śląskich przodków przyniosło wiele ciekawych i niespodziewanych informacji oraz odkryć. Jednym z nich był tekst starej piosenki „Chopecku złoty, stoń do roboty…”, którą jeszcze babcia pisarza śpiewała jego dziadkowi, budząc go na szychtę. Utwór w aranżacji Grzegorza Płonki i w wykonaniu chóru Koła Miłośników Śląskiej Pieśni z Miejskiego Domu Kultury w Ligocie dołączono do publikacji „Kleofas w życiorys wpisany”.

Opisanie przez Gintera Pierończyka ponad stuletniej historii swojej rodziny jest wyrazem ogromnej pasji. Jej pokłosiem jest udana próba ocalenia czasów minionych, które – gdyby nie zaangażowanie autora – odeszłyby bezpowrotnie, unosząc ze sobą barwny pejzaż górniczego życia Śląska.

 

Biblioteka Śląska
ul. Ligonia 7
40-036 Katowice
sale konferencyjne nr 112-114

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.