Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Spotkanie Klubu Dobrej Książki

Spotkanie Klubu Dobrej Książki

14 grudnia 2017 r., godz. 17.00

Książkę „Fafarułej, czyli Pastylki z pomarańczy” Jerzego Sosnowskiego przedstawi dr Artur Madaliński – filolog, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Zajmuje się literaturą XX wieku, współczesną prozą polską i melancholią. Autor rozprawy „Nicość, pamięć, wyobraźnia. O melancholii w prozie Andrzeja Stasiuka”. Od kilkunastu lat publikuje recenzje i eseje o literaturze,  przede wszystkim w „Tygodniku Powszechnym” i „Znaku”. Członek redakcji miesięcznika „Znak”.

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski
Fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska

O książce:
Każdy czasem marzy, by cofnąć się w czasie i jeszcze raz poczuć się dzieckiem. Zrobić niektóre rzeczy jeszcze raz, ale inaczej. Bo w gruncie rzeczy ciągle żyje w nas dziecko, czy mamy lat 30, 50 czy 80.
Uważajcie jednak, o czym marzycie. Czasami marzenia się spełniają…
Jarko Wolski też wracał wspomnieniami do bezpiecznych, sielskich lat dzieciństwa. Ale nie chciał znów mieszkać w ciasnym pokoju dzielonym z siostrą, jeszcze raz wkuwać bezużyteczne wzory skróconego mnożenia, walczyć z upiorną woźną, zgłębiać wstydliwą sztukę podrywu i znów czuć niepokój na widok wyniszczonego chorobą ojca. A to właśnie mu się przydarzyło – wrócił do przeszłości naprawdę.
W powieści Sosnowskiego mieszają się epoki, lata, pory roku, a Jarko uwięziony w pętli czasu zaczyna wierzyć, że utknął w niej na dobre. Nie może pozbyć się wrażenia, że na ulicy właśnie minął swoją żonę, której przecież jeszcze nie ma. Gdzieś na peronie widzi siebie samego sprzed kilku lat. A może raczej za kilka lat?
Jarko będzie musiał nieźle pogłówkować, by odnaleźć drogę powrotną z odległych zakamarków pamięci…

Notka wydawnicza

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
sala Benedyktynka

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.