Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Z cyklu Wszechnica – wykład Joanny Wnuk-Nazarowej

Z cyklu Wszechnica – wykład Joanny Wnuk-Nazarowej

23 stycznia 2018 r., godz. 17.00

Polska Akademia Umiejętności – Stacja Naukowa w Katowicach
i Biblioteka Śląska zapraszają na spotkanie z cyklu Wszechnica

W programie wykład Joanny Wnuk-Nazarowej, dyrektor naczelnej i programowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, pt. „Polonez, mazur, krakowiak – europejska kariera tańców polskich”.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Zygmunt Woźniczka

Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor naczelny i programowy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury i kompozycji prof. K. Pendereckiego (dyplom w 1974 r.). Studia uzupełniała na mistrzowskich kursach dyrygentury u prof. H. Swarowsky'ego (Austria, 1971–1972). Była kierownikiem muzycznym Teatru Ludowego w Nowej Hucie (1973–1974) oraz Starego Teatru w Krakowie (1977–1978). Od 1974 r. jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako dyrygent brała udział w ważnych festiwalach międzynarodowych (Warszawska Jesień, Oregon Bach Festival). W jej twórczości kompozytorskiej istotne miejsce zajmuje muzyka teatralna (m.in. Król umiera E. Ionesco, „Mizantrop” Moliera w Starym Teatrze). Dokonała również opracowań muzycznych wielu spektakli telewizyjnych (m.in. w reż. K. Kutza: „Kolacja na cztery ręce”, „Antygona w Nowym Jorku”, „Emigranci”, „Wujaszek Wania”). W latach 1991–1997 sprawowała funkcję dyrektora naczelnego Państwowej Filharmonii w Krakowie. Z rekomendacji Unii Wolności w 1997 r. otrzymała nominację na stanowisko ministra kultury i sztuki. W 2000 r. została dyrektorem naczelnym i programowym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Odznaczona m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
sala Parnassos

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.