Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Spotkanie Klubu Dobrej Książki

Spotkanie Klubu Dobrej Książki

14 czerwca 2018 r., god. 17.00

Książkę „Miłość” Ignacego Karpowicza przedstawi dr hab. prof. UŚ Dariusz Nowacki – krytyk i badacz literatury, pracownik Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor książek: „Zawód: czytelnik. Notatki o prozie polskiej lat 90.” (1999), „«Ja» nieuniknione. O podmiocie pisarstwa Jerzego Andrzejewskiego” (2000), „Wielkie Wczoraj” (2004), „Kto im dał skrzydła. Uwagi o prozie, dramacie i krytyce” (2001–2010)” (2011), „Ukosem. Szkice o prozie” (2013). Redaktor kwartalnika kulturalnego „Opcje”, współredaktor kilku tomów zbiorowych oraz dwu antologii: „Orkiestru iza leđa. Antologija poljske kratke priče” (2001; wraz z Ivaną Vidović Bolt) i „Była sobie krytyka… Wybór tekstów z lat dziewięćdziesiątych i pierwszych” (2003; wespół z Krzysztofem Uniłowskim).

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski
Fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska

O książce:
W dworku wczesnych lat powojennych, w dystopijnej Polsce przyszłości, w baśniowym królestwie toczonym zarazą, w krzywym zwierciadle tu i teraz – ścierają się ludzkie namiętności. Każdy pragnie spełnić swoją powinność. Nikt nie chce być samotny. Każdego czeka ból.

„Nie wiem, czy człowiek rodzi się z pierwszym kłamstwem. Jeśli tak, to jakie ono jest? Płacz nakarmionego niemowlęcia, żeby przykuć uwagę matki? Płacząc, udawałem głód lub ból?
Nie mam natomiast wątpliwości w kwestii kłamstwa głównego, kłamstwa towarzyszącego mi dzień i noc przez ponad trzydzieści lat. Kłamstwo główne zostało tak gorliwie i szeroko rozpracowane przez literaturę, psychologię i rozmaite nauki, że wstyd się do niego przyznawać. Kto nosi w sobie takie kłamstwo, wydaje się ułomny i tchórzliwy.
Bo czego tu się bać? A taka jest natura tego kłamstwa – strach. I wstyd”.
Fragment powieści

„Retrofuturystyczna powieść, wyzwalająca od wstydu, strachu, niechęci”.
Ryszard Koziołek

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
sala Benedyktynka

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.