Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > V Konwentykiel „Blaski i cienie wielkich arystokratów”

V Konwentykiel „Blaski i cienie wielkich arystokratów”

12 grudnia 2018 r., godz. 17.00

V Konwentykiel „Blaski i cienie wielkich arystokratów – Hochbergowie” – to promowanie śląskiej historii w atrakcyjnej dla widza formie. W trakcie spotkania odbędzie się promocja albumu „Hobergowie – Hohbergowie – Hochbergowie, trzy nazwiska – jeden ród”, autorstwa Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. Spotkanie uświetni występ maestro Klaudiusza Jani. W wielkim finale zobaczymy współczesne wcielenie najpiękniejszej księżniczki XIX w. Daisy von Pless.

Partnerami wydarzenia są: Miasto Katowice i Biblioteka Śląska. 

W trakcie V Konwentyklu usłyszeć będzie można o tym jak panowie na Pszczynie, będący też właścicielami sporej części Katowic, zbudowali wielką fortunę. Opowiemy o Daisy, tej angielskiej, arystokratycznej stokrotce, która swoim pięknem, klasą i cnotą opromieniała śląską ziemię. Nie zabraknie wspomnień dotyczących tego jak książęta celebrowali Boże Narodzenie, jak się bawili
i jakie sporty uprawiali.

Stowarzyszenie Wrazidlok budujące Szlak Magnatów Przemysłowych – w ostatnich 12 miesiącach zorganizowało: IV konwentykle i IV rajzy. Widowiska odbyły się w pałacach w Nakle i Świerklańcu, w Muzeum Powstań Śląskich i w kościele Zbawiciela w Tarnowskich Górach. 
Za każdym razem konwentykle promowały historię Śląska w przystępnej i atrakcyjnej formie: pokazy mody, koncerty, fotołowy towarzyszyły wykładom naukowym. Rajzy to pokazywanie wspaniałości śląskich miast, dotychczas zaprezentowano atrakcje Bytomia i Chorzowa.

Arkadiusz Kuzio-Podrucki – dr nauk humanistycznych, historyk, publicysta. Jako historyk zajmuje się badaniem dziejów śląskiej szlachty i arystokracji oraz ich związków z europejskimi rodami. Od lat współpracuje z regionalnymi wydawnictwami („Rococo” z Radzionkowa, Oficyna „Monos” z Tarnowskich Gór – wydawca m.in. „Kroniki Bytomskiej”, „Kroniki Katowickiej”, „Kroniki Chorzowskiej”, „Montes Tarnovicensis”), prasą („Dziennik Zachodni”, „Gazeta Wyborcza. Gazeta w Katowicach”, tygodnik „Gwarek”, miesięcznik „Śląsk”, miesięcznik „Nasza Historia. Dziennik Zachodni”), radiem (rozgłośnia w Opolu „Pro Fm”, Polskie Radio Katowice) i telewizją (TVP O/Katowice). Jest autorem licznych artykułów, odczytów, wykładów o dziejach regionu. Był członkiem Rady Programowej, realizowanego przez starostwo powiatowe w Tarnowskich Górach a następnie Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”.

Klaudiusz Jania – kompozytor, aranżer, pianista, organista, trębacz i dyrygent. Ma na swoim koncie kilkanaście płyt, oraz współpracę z wieloma instytucjami kultury w Polsce, koncertował w kraju i za granicą. Obecnie jest dyrygentem Koncertowej Orkiestry Dętej „Power of Winds”. 

Łukasz Zimnoch – doktor nauk politycznych, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK, organizator wydarzeń promujących Śląsk i bogactwo jego kultury. Twórca Szlaku Magnatów Przemysłowych.

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
sala Parnassos

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.