Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > „Domy NIEtypowe. Ptasie Osiedle w Katowicach” – wykład Jakuba Bródki

„Domy NIEtypowe. Ptasie Osiedle w Katowicach” – wykład Jakuba Bródki

22 maja 2019 r., godz. 18.00

Wykład inż. arch. Jakuba Bródki pt. „Domy NIEtypowe. Ptasie Osiedle w Katowicach – architektura i jej twórcy" z cyklu „Architektoniczna Triada”, poświęcone jednemu z najciekawszych zespołów zabudowy jednorodzinnej w regionie.

„Zrealizowana z rozmachem zabudowa osi dzisiejszej al. Korfantego, nowatorskie domy towarowe przy Rynku, czy chętnie fotografowane bloki mieszkalne „Gwiazdy” i „Kukurydze”, stały się symbolami powojennej nowoczesności Katowic, a ich twórcy zaliczani są dziś do najważniejszych polskich architektów swoich czasów. Rzadziej jednak wspominamy, że ci sami architekci, realizowali również projekty o znacznie mniejszej skali, mierząc się z restrykcyjnymi normatywami budownictwa jednorodzinnego. Tematem wykładu będą więc domy jednorodzinne. Omawiane przykłady to obiekty powstałe na terenie osiedla „B” w Katowicach – zwanego dzisiaj przez mieszkańców „Ptasim”. W jego obrębie zbudowano bardzo nowoczesne, zgodne ze światowymi trendami domy, które do dziś zadziwiają ciekawą formą oraz koncepcją przestrzenną. Na wybranych przykładach przyjrzymy się zastosowanym zabiegom projektowym, konfrontując je z obowiązującymi obostrzeniami wynikającymi z ówczesnych normatywów budowlanych. Na obiekty te spojrzymy także przez pryzmat sylwetek i twórczości ich autorów – znakomitych architektów, takich jak: Henryk Buszko, Aleksander Franta, Jerzy Gottfried, Wiktor Lipowczan, Jurand Jarecki czy Zbigniew Weber” [z opisu wydarzenia autorstwa inż. arch. Jakuba Bródki].

Inż. arch. Jakub Bródka - student i wolontariusz w Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego „Rokoko”, od 2015 r. członek Interdyscyplinarnego Zespołu Badawczego „Reflektory” działającego przy Instytucie Dokumentacji Architektury (IDA) Biblioteki Śląskiej. Współorganizator wielu warsztatów projektowo-badawczych z zakresu popularyzacji dziedzictwa architektonicznego modernizmu (między innymi coroczne warsztaty w Wiśle). Zajmuje się historią architektury współczesnej, w szczególności zagadnieniami związanymi z mieszkalnictwem drugiej połowy XX wieku w Polsce i Europie.

Prosimy o zgłoszenia na adres: ida@bs.katowice.pl albo telefonicznie pod nr: 32 255 43 21, 605 057 127.

Biblioteka Śląska
ul. Francuska 12
40-015 Katowice
sala nr 212

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.