Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Józef Lach. Ostatni Mohikanin – w setną rocznicę urodzin

Józef Lach. Ostatni Mohikanin – w setną rocznicę urodzin

29 maja 2019 r., godz. 16.00

Spotkanie poświęcone pamięci Józefa Lacha, niezwykłego antykwariusza i bibliofila, który w latach 1961–1990 prowadził w Katowicach niewielką księgarnię w suterenie przy ul. Gliwickiej. W piwniczce zapełnionej książkami, czasopismami, broszurami oraz drukami ulotnymi, spotykali się miejscowi artyści, uczeni i bibliofile. Do tego magicznego „królestwa staroci” zaglądali często również pracownicy Biblioteki Śląskiej, aby zakupić unikatowe silesiaka, które potem trafiały do zbiorów katowickiej książnicy.

W spotkaniu weźmie udział Urszula Lach – córka antykwariusza, która podzieli się wspomnieniami o ojcu, a także opowie o swojej wieloletniej pracy w bibliotekach norweskich. Będziemy gościć również wnuczkę Józefa Lacha oraz jego przyjaciół i znajomych: Henryka Wańka, Piotra Fuglewicza i Jana Matuszyńskiego, który poprowadzi spotkanie.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa (czynna od 27 maja 2019 r.): „Józef Lach – niezwykły katowicki antykwariusz” prezentowana w holu głównym Biblioteki Śląskiej. Można na niej zobaczyć pamiątki przekazane Silesiance przez córkę antykwariusza oraz dokumentację wieloletniej współpracy Józefa Lacha z Biblioteką Śląską.

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
sala Benedyktynka

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.