Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Quo vadis? Dokąd chodził Henryk Sienkiewicz?

Quo vadis? Dokąd chodził Henryk Sienkiewicz?

Warszawa, Kraków, Zakopane, Lwów, Oblęgorek, a także Ameryka, Afryka, Hiszpania, Włochy, Paryż i Szwajcaria – to miejsca związane z biografią Henryka Sienkiewicza. Autor Quo vadis był bywalcem warszawskich i krakowskich salonów, stał się bohaterem jednego z największych skandali towarzyskich XIX-wiecznej Polski za sprawą swojego krótkiego i burzliwego małżeństwa z Marią Wołodkowiczówną. Liczne podróże, które były dla niego źródłem inspiracji i pomysłów literackich, zostały utrwalone w relacjach i listach. Pisarz – uznawany za obieżyświata, wędrowca, człowieka w drodze – nie miał swojego stałego miejsca na ziemi. Dla współczesnych był autorytetem w kwestiach artystycznych, ulubieńcem kobiet oraz ikoną stylu – mężczyźni, chcąc się do niego upodobnić, zapuszczali brody zwane hiszpankami.

Tę niezwykłą postać przypominamy w Roku Sienkiewiczowskim, który ustanowiono ze względu na 170. rocznicę urodzin (5 maja) i 100. rocznicę śmierci (15 listopada) polskiego noblisty. W 2016 roku mija również 120 lat od momentu pierwszego wydania powieści Quo vadis, wybranej w tym roku do Narodowego Czytania.

 

Biblioteka Śląska
Plac Rady Europy 1
40-021 Katowice

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.