Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Sejm Śląski i Biblioteka Sejmu Śląskiego w dokumentach i fotografii ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach

Sejm Śląski i Biblioteka Sejmu Śląskiego w dokumentach i fotografii ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach

95 lat temu, 10 października 1922 roku, w auli dawnej Szkoły Rzemiosł Budowlanych w Katowicach o godzinie 16.30 uroczyście zainaugurowano działalność Sejmu Śląskiego. W pierwszym posiedzeniu wzięli udział: premier Rzeczypospolitej Polskiej Julian Nowak, wojewoda śląski Józef Rymer, członkowie Tymczasowej Rady Wojewódzkiej, a przede wszystkim posłowie.

W wyniku wyborów powszechnych, przeprowadzonych 24 września, do Sejmu Śląskiego I kadencji wybrano 48 posłów, którzy zorganizowali się w czterech klubach poselskich i działali w 21 komisjach sejmowych. Na drugim posiedzeniu powołano prezydium sejmu z marszałkiem Konstantym Wolnym na czele. Rozpoczęto tworzenie struktur prawno-organizacyjnych lokalnej władzy ustawodawczej. Powstało Biuro Sejmu Śląskiego, które gromadziło książki i czasopisma prawnicze dla potrzeb posłów. Wydawano druki sejmowe: regulaminy, sprawozdania stenograficzne, projekty aktów prawnych, ustawy i rozporządzenia oraz preliminarze budżetowe. Łącznie Sejm Śląski uchwalił 500 ustaw, z czego najwięcej (313) w czasie przedłużonej I kadencji w latach 1922–1929. Wtedy też stworzono najważniejsze podstawy prawne funkcjonowania autonomicznego województwa śląskiego.

Równocześnie z ukonstytuowaniem się Sejmu Śląskiego powstała podręczna biblioteka, która najpierw dostępna była tylko dla posłów i urzędników sejmowych, ale wkrótce zaczęła pełnić rolę książnicy publicznej. Biblioteka Sejmu Śląskiego, dzięki coraz większym dotacjom z budżetu województwa, powiększała swój księgozbiór, gromadziła nie tylko druki prawnicze i ekonomiczne, ale też liczne silesiaca. Rozporządzeniem z 9 lutego 1934 roku przyznano jej egzemplarz obowiązkowy z województwa śląskiego. Wówczas też przeniosła się do nowej siedziby w Domu Oświatowym. Biblioteka Sejmu Śląskiego w 1936 roku została przekształcona w samodzielną jednostkę organizacyjną – Śląską Bibliotekę Publiczną, a po II wojnie światowej w Bibliotekę Śląską.

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.