Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Piłsudski i Niepodległa

Piłsudski i Niepodległa

Ekspozycja „Piłsudski i Niepodległa” rozpoczyna cykl wystaw Biblioteki Śląskiej z „Niepodległą” w tytule. Najpierw prezentujemy postać Józefa Piłsudskiego, który stał się ikoną odzyskania niepodległości, choć był tylko jednym z wielu bohaterów tamtych czasów. Rozpoczynamy od Pierwszego Marszałka Polski także dlatego, że 5 grudnia 2017 r. minęła 150. rocznica jego urodzin.

Wystawa prezentuje całą galerię portretów Józefa Piłsudskiego ze zbiorów ikonograficznych Biblioteki Śląskiej. Można zobaczyć dwa drzeworyty autorstwa śląskiego artysty Pawła Stellera, oryginalną fotografię w mundurze marszałkowskim oraz kilka tek graficznych z wizerunkami Marszałka, m.in. Zdzisława Czermańskiego „Józef Piłsudski w 13 planszach”.

Z postacią Józefa Piłsudskiego i walką o niepodległość nierozerwalnie związane są Legiony Polskie. Z bogatej kolekcji ulotek (z lat 1914–1918) zaprezentowano przede wszystkim druki werbunkowe wzywające do walki i wsparcia legionistów oraz ich rodzin, a także ulotki okolicznościowe wydawane z okazji imienin Naczelnego Wodza.

Ze zbiorów rękopiśmiennych Biblioteki Śląskiej pokazano dwa cenne autografy Józefa Piłsudskiego złożone na „Akcie mianowania Józefa Rymera na stanowisko Wojewody Śląskiego” oraz na dyplomie nadania Medalu Niepodległości Teofilowi Witoldowi Wierzbowskiemu, a także kilka rękopisów związanych z Legionami Polskimi.

Śląskim akcentem wystawy są fotograficzne i prasowe relacje z pobytu Józefa Piłsudskiego w Katowicach 27 sierpnia 1922 r., a także fotorelacja z pogrzebu Marszałka autorstwa Czesława Datki, fotografa, który od 1929 r. związał się z Katowicami i jako fotoreporter pracował w Śląskich Zakładach Graficznych „Polonia” w Katowicach.

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.