Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Lwów i Niepodległa

Lwów i Niepodległa

„Lwów i Niepodległa” to druga z cyklu wystaw z „Niepodległą” w tytule, przygotowywanych w Bibliotece Śląskiej w Roku Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W cyklu tym nie mogło zabraknąć Lwowa i jego bohaterskich mieszkańców, bo przecież wielu z nich właśnie na Górnym Śląsku musiało po II wojnie światowej szukać swojej „Niepodległej”.

Droga Lwowa do „Niepodległej” nie była łatwa. W czasie I wojny światowej najpierw miasto zajęła armia rosyjska, potem powróciły tu wojska austriackie i wreszcie 1 listopada 1918 r., po opanowaniu przez Ukraińców, rozpoczęła się słynna obrona Lwowa, zakończona 22 maja 1919 r. odstąpieniem wojsk Armii Halickiej od oblężenia miasta. Kolejne dramatyczne wydarzenia rozegrały się w sierpniu 1920 r., gdy Lwów atakowała Armia Czerwona powstrzymana pod Zadwórzem przez bohaterski oddział lwowskich ochotników, dowodzony przez kapitana Bolesława Zajączkowskiego.

Wystawa „Lwów i Niepodległa” przypomina tamte trudne czasy i „zawsze wierne” miasto, które 22 listopada 1920 r. Józef Piłsudski udekorował najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym Orderem Virtuti Militari, odtąd widniejącym w herbie Lwowa. Najciekawszymi eksponatami prezentowanymi na wystawie są dokumenty z epoki, pochodzące ze zbiorów Biblioteki Śląskiej oraz rodzinne pamiątki, życzliwie udostępnione przez członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (Oddział Katowice).

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.