Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Kocioł Czarownic. Wystawa z historii Stadionu Śląskiego

Kocioł Czarownic. Wystawa z historii Stadionu Śląskiego

Stadion Śląski to obiekt sportowy o bogatej i niezwykle interesującej historii – arena zmagań wielu dyscyplin sportowych, a także miejsce największych koncertów muzycznych w Polsce.

Piłkarska reprezentacja Polski rozgrywała na chorzowskim stadionie najważniejsze mecze, trzykrotnie awansując do mundiali i raz do finałów mistrzostw Europy. Po zwycięskim meczu z Anglią, który przybliżył nas do finałów piłkarskich mistrzostw świata w 1973 r., angielscy dziennikarze nazwali Stadion Śląski Kotłem Czarownic. Prócz piłkarzy, lekkoatletów, żużlowców na Stadionie Śląskim występowali także piłkarze ręczni, biatloniści, narciarze, łucznicy, rugbiści, a nawet wędkarze, którzy rozgrywali mistrzostwa Polski w wędkarstwie spinningowym. Sześć razy Stadion Śląski gościł kolarzy – prestiżowego w drugiej połowie XX wieku – Wyścigu Pokoju. Kilkakrotnie na stadionie padały rekordy świata, poprawiano także rekordy Polski.

Koncert grupy AC/DC w 1991 r. był jednym z pierwszych stadionowych wydarzeń muzycznych i pierwszym o tak wielkiej skali – publiczność liczyła 70 tysięcy widzów. W następnych latach w Chorzowie wystąpiły m.in. zespoły The Rolling Stones z Mickiem Jaggerem, Metallica (trzykrotnie), Iron Maiden, U2 z Bono (dwukrotnie), Pearl Jam i Linkin Park, Genesis z Philem Collinsem, Red Hot Chili Peppers z Anthonym Kiedisem oraz The Police ze Stingiem.

W Bibliotece Śląskiej możemy zobaczyć po raz pierwszy zebrane w jednym miejscu oficjalne programy wydane z okazji najważniejszych sportowych imprez, które odbyły się w Chorzowie. Te często wielostronicowe wydawnictwa zawierają zestawienia statystyczne, wypowiedzi i rozmowy, fotografie i inne opracowania, dzięki czemu są nieocenionym źródłem informacji nie tylko dla historyków sportu. Wydawcami programów były organizacje, kluby i związki sportowe oraz inni organizatorzy imprez, a te najbardziej poszukiwane publikacje osiągają na specjalistycznych aukcjach wysokie ceny. Zgromadzone na wystawie programy pochodzą ze zbiorów Biblioteki Śląskiej, Stadionu Śląskiego oraz kolekcji prywatnych, m.in. Henryka Bąka, Pawła Ruszkiewicza i red. Henryka Grzonki. Ekspozycję uzupełniają plakaty informujące o wybranych imprezach, w tym tych najstarszych, odbywających się w pierwszych latach po otwarciu. Zgromadzono także po raz pierwszy plakaty towarzyszące największym w Polsce koncertom muzycznym, organizowanym na Stadionie Śląskim przez niemal dwie dekady, począwszy od 1991 r. Przy okazji tych wydarzeń nie wydawano programów, a jedynymi oficjalnymi wydawnictwami były plakaty. Plakaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Śląskiej oraz Stadionu Śląskiego.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej do 7 maja 2018 r.

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
Plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
Galeria Holu Głównego

[wróć do strony Wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.