Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Sportowy świat dawnego Lwowa. Ludzie i miejsca

Sportowy świat dawnego Lwowa. Ludzie i miejsca

Wystawa przygotowana przez Lwowski Klub Sportowy „Pogoń” prezentuje wybitne postacie świata sportu, których losy związane były ze Lwowem. Bogactwo i różnorodność przedwojennego życia sportowego we Lwowie zdumiewają i zaskakują. Dla wielu pierwszym skojarzeniem jest piłka nożna – Pogoń Lwów, Czarni Lwów… Tymczasem obok futbolu rozwijały się tutaj lekkoatletyka, szermierka, saneczkarstwo, gimnastyka, szybownictwo, hokej, tenis i kilka innych dyscyplin.

Na wystawie można przyjrzeć się nie tylko największym gwiazdom stadionów, ale i osobom najbardziej zasłużonym dla rozwoju sportu we Lwowie na przełomie XIX i XX w. Szczyt kariery wielu sportowców urodzonych nad Pełtwią przypadł już w okresie powojennym, przez co często zapomina się o ich lwowskich korzeniach. Autorzy wystawy chcą tę pamięć przywrócić. Przypominają między innymi Kazimierza Górskiego, a także postać legendarnego bramkarza Pogoni Lwów i polskiej reprezentacji Spirydiona Albańskiego. Zmarły w 1992 r. w Katowicach, pochowany został na cmentarzu przy ulicy Francuskiej. Jego grób, odnowiony staraniem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, znajduje się nieopodal Biblioteki Śląskiej.

Na wystawie zaprezentowano również obiekty sportowe dawnego Lwowa, które były nieodłącznie związane z miejscowymi gwiazdami. To tutaj, na boiskach i salach gimnastycznych Lwowa, odkrywały one swoje talenty i rozpoczynały swoją przygodę ze sportem.

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.