Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Plener malarski w Kazimierzu Dolnym – pokaz prac

Plener malarski w Kazimierzu Dolnym – pokaz prac

Wystawa dostępna od 18.04.2019 r. do 18.05.2019 r.

Kazimierz Dolny można sobie wyobrazić jako to, co najpiękniejsze w polskiej architekturze sprzed wieków. Ta okolica łączy w sobie wszystko to, do czego tęskni natura ludzka: położenie nad brzegiem rzeki wśród wzgórz z zachowaniem przepięknej architektury.
Daniel Olbrychski

Piękno Kazimierza Dolnego uwiodło Joannę i Krzysztofa Ruminów. Od wielu lat przyjeżdżają tu na wakacyjny plener malarski wraz z młodzieżą Klubu „Pastel” Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Ich działalność jest zjawiskiem niezwykłym – nie tylko ze względu na swój edukacyjny charakter, ale przede wszystkim na swą kulturotwórczą rolę kontynuowania plenerów artystycznych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Ta sytuacja twórcza, na styku literatury, edukacji, sztuk wizualnych i architektury, dała znakomity pretekst do zorganizowania wystawy w Galerii Intymnej. Ważne jest, by młodzi twórcy mieli szansę zaprezentowania swoich prac, mimo iż są dopiero na początku swojej drogi artystycznej. Z drugiej strony wystawa jest okazją do pokazania malarstwa sztalugowego i tradycyjnego ujęcia pejzażu, choć jest to nurt rzadziej goszczący w programach galerii sztuki współczesnej. Będzie to dla nas również punkt wyjścia do licznych działań warsztatowych, zorientowanych wokół tego, co nazywamy tradycją pejzażu. Odniesiemy się również do wątków literackich Kazimierza Dolnego i opowieści na styku wielu kultur i rzeczywistości, zarówno tych przedwojennych, jak i współczesnych.

Biblioteka Śląska
ul. Francuska 12
40-015 Katowice

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.