Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Józef Lach – niezwykły katowicki antykwariusz

Józef Lach – niezwykły katowicki antykwariusz

Józef Lach, urodzony w Zgierzu w 1919 roku, był synem księgarza i antykwariusza Aleksandra Lacha. Kontynuował dzieło ojca – prowadził własne antykwariaty, najpierw we Wrocławiu, a następnie w Zabrzu i (od 1961 roku) w Katowicach w suterenie przy ulicy Gliwickiej. Zorganizował również punkt wymiany książek w specjalnym autobusie ustawionym w centrum Katowic. W antykwariacie Józefa Lacha spotykali się pisarze i bibliofile, dyskutowano o książkach i wymieniano się ciekawszymi egzemplarzami. W 1985 roku świętowano jubileusz 75-lecia działalności rodziny Lachów, która już od 1910 roku zajmowała się handlem polskimi książkami i czasopismami.

Na wystawie prezentujemy pamiątki przekazane Bibliotece Śląskiej przez córkę Józefa Lacha – Urszulę. Zachowane dokumenty osobiste, publikacje, katalogi oraz artykuły prasowe przybliżają działalność zasłużonej rodziny księgarzy. Można obejrzeć również wybrane pozycje zakupione przez Bibliotekę Śląską w antykwariacie Józefa Lacha: stare druki, mapy, ekslibrisy, dawne płyty gramofonowe oraz książki pochodzące z XIX i XX wieku.

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice

[wróć do strony Wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.