Galeria Intymna, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Termin wystawy: 16.02–8.05.2024 r.
Kuratorzy: Ewa Kokot, Tomasz Dąbrowski
Współorganizator wystawy: Galeria Sztuki Współczesnej BWA Katowice
Po ubiegłorocznym pokazie w Galerii Intymnej Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej prac Zygmunta Brachmańskiego pragniemy kontynuować prezentację sztuki śląskich klasyków.
Zenon Moskwa był jednym z najoryginalniejszych malarzy katowickiego środowiska artystycznego w XX wieku. Od lat sześćdziesiątych tworzył malarstwo oparte o teorie z pogranicza abstrakcji i obrazu nazwanego przez autora „panplastycyzmem”. Najwcześniejsze prace Moskwy są inspirowane kubizmem i abstrakcją. Potem eksperymentował ze sztuką informel. Po poszukiwaniach własnej drogi artystycznej pochłaniało go całkowicie malarstwo materii. Obrazy wykonywał z niezwykłych materiałów: piasku, fragmentów znalezionych przedmiotów, desek czy ziemi. Zenon Moskwa w swoich pracach przedstawiał fakturalne płaszczyzny, na których pojawiają się również pojedyncze litery, cyfry i znaki. Doskonale to współgra z perfekcyjnym dopracowaniem całej struktury dzieł. Przekaz znaku i odczytywanie dzieła sztuki poprzez komunikat stworzony przez artystę planowany i nieświadomy będzie istotą wystawy. Ten system sztuki i znaku jest szalenie interesujący ze względu na obecność wystawy właśnie w bibliotece. Obrazy artysty zawierają system znaczeń umożliwiający „czytanie” zawartych w nim informacji. Są również spójną całością złożoną z elementów języka plastycznego. W ramach działań towarzyszących wystawie będziemy zatem poszukiwali i odczytywali treści zawartych w obrazach Zenona Moskwy. Skupimy się na obrazach, w których artysta użył znaków – liter, słów, komunikatów czy też ich fragmentów. Zadamy sobie pytania: jak wyglądają relacje między tymi znakami, a pozostałymi elementami obrazu, co je łączy i czy możliwy jest przekład tych znaków?
Wystawie będzie towarzyszył cykl wydarzeń edukacyjnych przybliżających twórczość artysty i czasów w których tworzył:
- Warsztaty twórcze „Artyści i litery” – pojęcie znaków w historii sztuki polskiej i światowej wraz z działaniem twórczym dopasowanym do możliwości i wieku uczestników w nawiązaniu do wystawy Zenona Moskwy.
- Wycieczka miejska „W poszukiwaniu znaku” – trasa:
- Galeria Intymna – Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej (oprowadzenie po wystawie Zenona Moskwy
- Główny Budynek Biblioteki Śląskiej (Art-obiekt literacki, autorzy: Małgorzata Jabłońska, Marek Kuś, Piotr Szewczyk)
- Instytucja Kultury Miasto Ogrodów im. K. Bochenek (praca Stanisława Dróżdża na fasadzie budynku)
- Galeria Sztuki Współczesnej BWA (28 Biennale Plakatu Polskiego – laureaci i wystawa pokonkursowa. Podróż przez świat komunikatów i obrazów)
Indywidualne oprowadzenia po wystawie możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu – kontakt:
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskie
ul. Francuska 12, Katowice 40-032
tel. (+48) 32 255 43 21
e-mail: domoswiatowy@bs.katowice.pl