Etyka publikacji
Zasady etyczne „Książnicy Śląskiej”
Redakcja „Książnicy Śląskiej” dba o utrzymanie odpowiednich standardów etycznych obowiązujących w praktyce wydawniczej oraz wykorzystuje wszystkie możliwe środki mające na celu zapobieganie nadużyciom i nierzetelności autorskiej. Zasady etyczne są zgodne ze wskazówkami zawartymi w Zasadach Postępowania COPE (Committee on Publication Ethics) oraz zgodnie z treścią Kodeksu Etyki Pracownika Naukowego.
Zasady etyczne zostały wdrożone, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie całego procesu wydawniczego w „Książnicy Śląskiej”, obowiązują redakcję oraz autorów i recenzentów.
Zasady obowiązujące Redakcję „Książnicy Śląskiej”
- Redakcja ocenia wartość naukową tekstów i decyduje w oparciu o opinie recenzentów/ekspertów o przyjęciu ich do druku.
- Redakcja dba, by nadesłane teksty oceniano wyłącznie pod względem merytorycznym.
- Redakcja wybiera recenzentów tak, by możliwa była całkowicie bezstronna ocena zgłoszonych artykułów.
- Redakcja dba o anonimowy charakter procesu recenzyjnego, a informacje na temat zgłoszonych tekstów przekazuje wyłącznie autorowi, recenzentom, redaktorom i innym osobom uczestniczącym w procesie wydawniczym.
- Redakcja jest zobowiązana do odpowiedniej, zgodnej z obowiązującymi zasadami i przepisami, reakcji na wszelkie przejawy nierzetelności autorskiej, redakcyjnej lub recenzenckiej.
- Redakcja powiadomi właściwe podmioty (w tym instytucję, w której afiliowany jest autor) o wszystkich przejawach nierzetelności naukowej (takich jak plagiat, ghostwriting, guestauthorship). W przypadku podejrzeń o nieuczciwe praktyki redaktor wycofuje tekst z publikacji.
- W przypadku podjęcia decyzji o nieprzyjęciu tekstu do druku nie można go w żaden sposób wykorzystać bez pisemnej zgody autora.
Zasady obowiązujące Autorów „Książnicy Śląskiej”
- Autor, zgłaszając tekst, gwarantuje, że jest to praca oryginalna, nienaruszająca praw autorskich, niepublikowana i niezgłoszona do druku w innym wydawnictwie.
- Autor zobowiązany jest do rzetelnego opisu wykonanych prac badawczych oraz obiektywnej interpretacji wyników. Artykuły muszą zawierać listy wykorzystanych materiałów źródłowych, informacje bibliograficzne i przypisy (umożliwiające identyfikację źródeł danych).
- Autor artykułu zobowiązany jest do ujawnienia informacji o źródłach finansowania badań bądź udziale w nich instytucji naukowo-badawczych.
- Autor zobowiązany jest ujawnić udział wszystkich osób zaangażowanych w pracę nad tekstem.
- Jeśli autor odkryje znaczące błędy lub nieścisłości w swoim tekście, zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić o tym redakcję.
- Autorzy zobowiązani są do współpracy z redakcją w procesie przygotowania tekstu do druku.
- Autorzy zachowują prawo do opublikowanego materiału, mogą prezentować wydrukowane w „Książnicy Śląskiej” artykuły na konferencjach i zjazdach naukowych.
Zasady obowiązujące Recenzentów „Książnicy Śląskiej”
- Recenzent powinien dostarczyć recenzję w ustalonym terminie lub poinformować redakcję o okolicznościach uniemożliwiających dotrzymanie terminu.
- Recenzja powinna mieć charakter obiektywny i być odpowiednio uzasadniona
- Recenzent, jeśli zachodzi taka potrzeba, powinien wskazać prace związane z tematyką tekstu, które nie znalazły się w przypisach autorskich. Recenzent powinien wskazać istotne podobieństwa recenzowanego tekstu do innych prac.
- Recenzje artykułów mają charakter poufny, ujawnianie ich osobom trzecim jest niedopuszczalne (z wyjątkiem osób, które biorą udział w procesie wydawniczym).
- Recenzent nie powinien oceniać tekstów, co do których istnieje podejrzenie, że mogą wywołać konflikt interesów wynikający ze współpracy z autorem.
- Recenzent nie może wykorzystywać recenzowanej pracy do własnych celów bez pisemnej zgody autora.