„Rok z ciotką Nyszką” to nowy cykl warsztatów dla dzieci realizowany wspólnie przez Instytut Korfantego i Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej. Warsztaty, które poprowadzi Małgorzata Pietrzak, autorka książki „Ciotka Nyszka i spółka”, obędą się w cyklu całorocznym. Każdego miesiąca dzieci będą poznawać jedno opowiadanie związane z tradycjami na Śląsku, które następnie rozwiną w formie pracy artystycznej. Poruszane będą tematy szacunku, ekologii, zaradności, piękna, więzi międzyludzkiej.
Książka została wydana przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w 2022 r. Za niezwykłe ilustracje odpowiada Marta Domagała. Spotkanie z autorką i warsztaty odbędą się w ramach Roku Korfantego w myśl idei celebrowania śląskości.
„Rok z ciotką Nyszką” to: „Dwanaście krótkich, ilustrowanych opowiadań w porządku kalendarzowym – od września do sierpnia – tworzy widzianą oczami dzieci mozaikę scen z życia wsi Górnego Śląska. Migawki wspomnień z dzieciństwa autorki są próbą opowiedzenia o życiu blisko przyrody i w rytmie przez nią wyznaczonym. Jest to wieś specyficznie pojęta, ponieważ autorka dorastała w sercu miasta Ruda Śląska. Tutaj – jak w wielu górnośląskich miastach – do dzisiaj pełno jest miejsc, gdzie pomiędzy blokowiskami, kamienicami czy familokami znajdziemy schowane w kępach drzew enklawy wiejskiego życia. Nieraz też, kiedy odchodząc od ulicy przedrzemy się przez rząd domów, otworzy się przed nami widok na nieużytki, łąki czy nawet pola uprawne. Widok krów pasących się na tle zakładów przemysłowych – do niedawna nie był tu rzadkością. Postacie ciotki Nyszki i staroszka Gustlika, ich aktywności, otoczenie i relacje z dziećmi to zlepek różnych realnych postaci i wspomnień z dzieciństwa złączony szczyptą wyobraźni. Z pewnością niektóre opisywane sytuacje mogą mieć miejsce jeszcze i dziś!” [opis wydawcy]
Termin pierwszych warsztatów: 23.03.2023 r., godz. 10.00
Terminy kolejnych spotkań będą ustalane na bieżąco z prowadzącą i uczestnikami.
Współpraca: Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego
Prowadzenie warsztatów: Małgorzata Pietrzak wraz z zespołem Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej.
Wsparcie merytoryczne: Anastazja Hadyna i Ewa Kokot
Małgorzata Pietrzak, mgr kulturoznawstwa (Uniwersytet Śląski). Pracuje w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego jako specjalista do spraw niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Pasjonatka stroju śląskiego, rzemiosła ludowego, historii życia codziennego. Przędzie, szyje, haftuje i maluje tradycyjne elementy śląskiego ubioru. Prowadzi warsztaty, pogadanki i konsultacje. Zwolenniczka teorii interpretacji dziedzictwa kulturowego w edukacji regionalnej. Uczestniczka projektu Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej „Dom Kultury jako ośrodek integracji i rozwoju społecznego”, autorka projektu edukacyjnego „Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi” (finansowanego w 2017 przez MKiDN), współautorka materiałów edukacyjnych dot. stroju śląskiego w projekcie „EtnoBryk” (finansowego w 2019 r. przez MKiDN), autorka artykułu monograficznego nt. zabytkowych kołowrotków do przędzenia (2020) oraz zbioru opowiadań dla dzieci pt. „Ciotka Nyszka i spółka” (2022).
Wstęp wolny!
Obowiązują zgłoszenia: tel.: (+48) 32 255 43 21, e-mail: domoswiatowy@bs.katowice.pl
O udziale w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Kontakt:
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej
ul. Francuska 12, Katowice 40-032