W dniach 7–9 grudnia 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się 8. Śląski Festiwal Nauki. Biblioteka Śląska ponownie weźmie udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu!
Niedawno kończyliśmy hucznie 4. edycję Festiwalu Przestrzeń Słowa, a już z radością zapraszamy na kolejne mocne, przestrzenne emocje. Festiwal Przestrzeń Słowa wraz z Biblioteką Śląską zostali zaproszeni na Śląski Festiwal Nauki Katowice.
8 grudnia 2024 r. w godz. 10.30–18.00 w Kawiarni Literackiej (hol górny MCK) odbędzie się Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej!
– BLISKOŚĆ –
- 10.30–11.20 – Bliskość zaczyna się w słowie
Rozmowa: Artur Madaliński, Mira Marcinów, Paulina Małochleb (prowadzenie)
Pasjonująca rozmowa dotycząca pojęcia „bliskości” jako kulturowej wartości. Będziemy poszukiwać jej śladów w literaturze, w tekstach kultury oraz w przestrzeni społecznej. W pamięci, w twarzach ludzi, w zanikających wspomnieniach i wyobrażeniach. Bliskość przejawia się w kulturowej przestrzeni na wiele sposobów. Stanowi fundament naszego istnienia w świecie, jej brak oznacza bowiem obcość i pustkę.
- 11.25–12.05 – Stacja BLISKOŚĆ!
Koncert: Postman
Koncert znakomitego ukraińskiego songwritera, muzyka, multiinstrumentalisty, którego muzykę możemy określić jako nowoczesny miejski folk. Urokliwe, wciągające pieśni, pełne uroku i intymności, wydają się emanacją bliskości i spotkania. Muzyka, która otwiera się na drugiego człowieka zapraszając go do współtworzenia muzycznej opowieści oraz trwania w harmonii niezwykłych pejzaży, kolorów i dźwięków.
– PRZEBUDZENIE –
- 12.10–12.50 – Przebudzenie – Dynamiczny Ląd
Prezentacje poetyckie: Sylwia Jaworska, Karolina Kułakowska, Karol Maliszewski, Jakub Pszoniak
Dźwięki i podkłady muzyczne: trio_io
Dynamiczny Ląd to wydarzenie poetycko-performatywne, które odbywa się regularnie podczas każdej edycji Festiwalu Przestrzeń Słowa. Jak zwykle najważniejsze będą wiersze, te ślady słów na ciele. Tym razem prezentacjom poetyckim towarzyszyły będą podkłady muzyczne w wykonaniu trio_io, które idealnie potrafi dopasować się do barwy i rytmu wiersza, tworząc coś znacznie istotniejszego niż muzyczne tło. Fascynujące poetki i poeci, wciągająca muzyka i niepokorny duch poezji są gwarancja emocji i wyjątkowych przeżyć.
- 12.55–13.40 – Obudziłem się nagle, żeby błądzić
Koncert: Ryszard Krynicki & Rdzeń2
Wydarzenie bez precedensu! Jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów – Ryszard Krynicki wystąpi wraz z zespołem Rdzeń2 podczas wyjątkowego słowno-muzycznego performance’u. Autorem projektu jest Piotr Lutyński, artysta wizualny, który o początkach współpracy z Poetą mówił: Zachwyt nad niezwykłą poezją i osobą Ryszarda Krynickiego był inspiracją do powstania wyjątkowej formy muzyczne. Wydarzenie – którego nie wolno przegapić! – odbędzie się w ramach prezentacji Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej.
– NIEZNANE –
- 13.45–14.30 – Tłumaczyć – pokochać nieznane
Rozmowa: Krzysztof Bartnicki, Magdalena Heydel, Jerzy Jarniewicz (prowadzenie)
Rozmowa dotycząca śmiałych translatorskich gestów – uwspółcześniania literatury staropolskiej (Krzysztof Bartnicki przygotował specjalnie na niniejsze spotkanie uwspółcześniony fragment „Szachów” Jana Kochanowskiego) oraz nowych, wirtuozerskich przekładów kanonicznych dzieł literatury światowej (np. wydany ostatnio przez Bibliotekę Śląską „Raj utracony” Miltona czy „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta). W rozmowie wezmą udział znakomici polscy tłumacze. Emocje gwarantowane!
- 14.35–15.20 – Nieznana siła dziewczynek
Spotkanie: Weronika Murek
Prowadzenie: Szymon Kloska
Weronika Murek fascynuje twórczością zarówno dramaturgiczną jak i prozatorską. Już w chwili swego książkowego debiutu („Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, 2015) pisarka uznana została za objawienie polskiej literatury. „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się” (2023) wywołały powszechny zachwyt i burzliwe dyskusje. Podczas rozmowy z Szymonem Kloską, Murek opowie nie tylko o nieznanej sile dziewczynek, ale także o zacieraniu śladów, brawurowej grze i języku, który zawsze może prowadzić nas w pułapkę.
- 15.25–16.05 – Nieznane – nazwane
Koncert: Dendro
Koncert wpisujący się idealnie w ideę Festiwalu Przestrzeń Słowa polegającą na łączeniu literatury, muzyki i sztuk wizualnych. Duet Dendro tworzą: uznany poeta Wojciech Brzoska oraz Michał Sosna, niezwykły saksofonista, muzyk o niepodrabialnej palecie barw, który wspólnie z pełną pułapek językowych poezją Brzoski, szuka znaczeń poza sferą dźwięku i słowa. Koncert Dendro? Wyprawa w nieznaną krainę, pełną niespodzianek, świetnej poezji i porywającej muzyki.
– DZIKOŚĆ –
- 16.10–16.55 – Rewolucja nie ma końca – w krainie buntu i nadziei
Spotkanie: Artur Domosławski, Paulina Małochleb (prowadzenie)
Najnowsza książka Artura Domosławskiego „Rewolucja nie ma końca – podróże w krainie buntu i nadziei” przypomina reportaż totalny. Sumujący wiele podróży, wątków, diagnoz Ameryki Południowej. Wiele z nich powróci podczas spotkania z reportażystą, które poprowadzone zostanie z przez Paulinę Małochleb. A jako, iż Domosławski jest nie tylko rasowym i wybitnym pisarzem, ale także świetnym mówcą, można spodziewać się rozmowy, która zostanie w nas na długo.
- 17.00–18.00 – Dzikość zaczyna się w dźwięku
Koncert: Tymon Tymański
Przed koncertem odbędzie się rozmowa z Tymonem Tymańskim
Prowadzenie: Szymon Kloska
Lepszego finału Przestrzeni Słowa Biblioteki Śląskiej nie można chyba sobie wyobrazić! Występ Artysty wszechstronnego, kontrowersyjnego, ale nade wszystko fascynującego. Kompozytor, wokalista, pisarz. Muzyk łączący w swych niezliczonych wcieleniach: jazz, folk, punk rock oraz muzykę improwizowaną. Mieszanka wybuchowa, zawsze i wszędzie. Przed solowym koncertem Tymona odbędzie się rozmowa z artystą, a rozmowy z Tymonem zawsze są niezwykłe. Czy trzeba kogoś jeszcze zachęcać?
Więcej informacji na temat Festiwalu, w tym szczegółowy program, można znaleźć na stronie Śląskiego Festiwalu Nauki.
Zapraszamy!