Tom 33: 2021
Na zakończenie obchodów 100. rocznicy powstań śląskich i plebiscytu oddajemy do rąk czytelników kolejny tom „Książnicy Śląskiej”. Poświęcamy go nie tylko tym przełomowym dla historii Górnego Śląska wydarzeniom, ale też niemniej dramatycznym losom potomków powstańców śląskich.
Artykuł o kobietach powstańczych w twórczości Gustawa Morcinka uzupełnia tom 32, prezentujący referaty z konferencji Powstania śląskie i plebiscyt w literaturze. Następny tekst opisuje udział śpiewaków śląskich w akcji plebiscytowej i powstaniach, w oparciu o ich własne relacje zaczerpnięte z unikatowego rękopisu Biblioteki Śląskiej.
Druga część tomu przenosi czytelnika w świat wspomnień i poezji. Niedrukowane dotąd relacje są świadectwem skomplikowanych losów potomków powstańców śląskich, którym przyszło tułać się po Europie, uczestniczyć w walkach na frontach II wojny światowej, by wreszcie powrócić na rodzinny Górny Śląsk. Tom zamyka wybór mało znanych „śląskich” wierszy Henryka Zbierzchowskiego, regularnie drukowanych w lwowskiej prasie w latach 1919–1921.
Artykuły
- Lucyna Sadzikowska, „Poległa za Polskę”. Kobiety powstańcze w twórczości Gustawa Morcinka.
- Małgorzata Witowska, „Z pieśnią idziemy do Ciebie, Polsko”. Śpiewacy śląscy w powstaniach śląskich i plebiscycie.
Relacje, wspomnienia, wiersze
- Andrzej Linert, Strzelec Śląski.
- Józef Szymiczek, Z Gliwic do Dywizji Pancernej generała Maczka.
- Henryk Zbierzchowski, wierszem o powstaniach śląskich i plebiscycie.