Tom 37: 2023
Ostatni (czwarty) jubileuszowy tom „Książnicy Śląskiej” w części artykułowej poświęcamy kobietom, budynkom i zbiorom Biblioteki Śląskiej. Przypomniano pierwszą bibliotekarkę, „tajemniczą Sezami” – Irenę Klonowską-Strzodową, która przypłaciła życiem powojenne wyjazdy w poszukiwaniu zbiorów bibliotecznych w 1945 roku. Opisano korespondencję Adeli Korczyńskiej, zasłużonej śląskiej nauczycielki i harcerki. Jej obszerna spuścizna przechowywana jest w kolekcji rękopiśmiennej Biblioteki Śląskiej. W ciekawych tekstach architektonicznych zostały zaprezentowane dwa budynki, a także dwie różne historie powstawania siedzib Biblioteki Śląskiej. Dzięki nieznanej dokumentacji archiwalnej odtworzono konkursowe zmagania projektantów i scharakteryzowano architekturę zrealizowanych obiektów: Domu Oświatowego oraz gmachu przy placu Rady Europy 1. Część artykułową zamykają teksty poświęcone dwóm interesującym publikacjom: unikatowej Tece wojennej Franciszka Chrząstowskiego z 1917 roku (najnowszy graficzny zakup Biblioteki Śląskiej) i słownikowi łacińskiemu, wydanemu w Katowicach w 1927 roku. Materiały i sprawozdania otwiera wyjątek z niepublikowanej powieści Kazimierza Gołby – Klątwa ludom. Z zachowanego w zbiorach Biblioteki Śląskiej unikatowego maszynopisu i rękopisu wybrano fragment opisujący katowicki pogrzeb Wojciecha Korfantego w sierpniu 1939 roku. W części sprawozdawczej znalazły się relacje z II Konferencji i Wystawy Stowarzyszenia Introligatorów Polskich, z 15. Forum Młodych Bibliotekarzy oraz ze szkolenia mikrobiologicznego.
Artykuły
- Barbara Maresz, Biblioteczna herstoria – opowieść o pierwszej kobiecie w Bibliotece Sejmu Śląskiego.
- Dominika Śliwińska, Twierdza myśli polskiej. Architektura Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej.
- Jakub Bródka, Od socrealistycznego pałacu po tonące w zieleni atria. Zarys historyczny poszukiwań architektury nowej siedziby Biblioteki Śląskiej w latach 1945–2000.
- Marta Kasprowska-Jarczyk, Historia w listach zaklęta. Korespondencja w Archiwum domowym Adeli Korczyńskiej.
- Jolanta Kowalczyk, Teka wojenna Franciszka Chrząstowskiego. Z kolekcji graficznej Biblioteki Śląskiej.
- Kacper Kardas, Składnia słowa łacińskiego… J. Juraszka. Glosa do dziejów leksykografii łacińskiej w Polsce i na Śląsku
Materiały i sprawozdania
- Pogrzeb Wojciech Korfantego w relacji Kazimierza Gołby. Wstęp i opracowanie Krystian Węgrzynek.
- Agnieszka Biały, II Konferencja i Wystawa Stowarzyszenia Introligatorów Polskich. Biblioteka Śląska w Katowicach, 14–15 września 2023 roku.
- Małgorzata Marciniak, Kontrola mikrobiologiczna zbiorów bibliotecznych i archiwalnych. Sprawozdanie ze szkolenia w Bibliotece Narodowej.
- Zuzanna Baron, Sprawozdanie z 15. Forum Młodych Bibliotekarzy w Kielcach „Biblioteka to my!” (28–29.09.2023).