21 marca 2023 r., godz. 18.00
21 marca obchodzimy jednocześnie Światowy Dzień Poezji i pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Z autorkami i autorem Wydawnictwa Biblioteki Śląskiej – Stanisławem Kaliną Jaglarzem, Sylwią Jaworską i Marzeną Orczyk-Wiczkowską – porozmawiamy o przyrodniczych tropach w ich wierszach. Pod uwagę weźmiemy szczególnie następujące konteksty: morza i wody w „Abisalu” (2022) Orczyk-Wiczkowskiej, tytułowej „Pustyni” (2022) Sylwii Jaworskiej oraz świata fauny i flory w „gościć sójki” Jaglarza. Czy natura i poezja są ze sobą ściśle powiązane? Czy wiersze mogą pobudzić naszą wrażliwość na odczuwanie roślin i zwierząt? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas rozmowy w pierwsze wiosenne popołudnie w Bibliotece Śląskiej.
Prowadzenie: Jan Baron i Sara Nowicka
Stanisław Kalina Jaglarz – urodzony w Katowicach w 1991 roku. Mieszka w dolinie Beskidu Wyspowego ze zwierzętami i ludźmi. Autor książki poetyckiej „gościć sójki” (2022).
Sylwia Jaworska – ur. w 1975 roku. Laureatka kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich. Autorka arkusza poetyckiego „Ustawienia” (2019) oraz tomików poetyckich „Mistrzowskie Trójki” (2020); „Echo serca” (2021) i „Pustynia” (2022). Mieszka w Kluczach.
Marzena Orczyk-Wiczkowska – autorka powieści „Ostatni cud” (2020), zbioru opowiadań „Klatka” (2017) oraz tomików poezji: „Ranne pieśni” (2020), „Adult canal” (2019), „Grypsy z Panoptikonu” (2010) i „Abisal” (2022). Laureatka Poetyckiej Nagrody R.M. Rilkego, finalistka licznych konkursów literackich i poetyckich.
Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „ENTER – wejście w świat dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami”, finansowanego z programu „Kultura bez barier”.
Biblioteka Śląska, hol przed salą Parnassos
plac Rady Europy 1, Katowice
Wstęp wolny!
Zapraszamy!