20 marca 2025 r., godz. 17.00
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
O czym śni filozofująca wilczyca? Zapraszamy do wspólnego śnienia
o naszej relacji z naturą, do tropienia archetypów naszej wyobraźni.
Podążając wilczymi tropami snutych opowieści sięgniemy po bestsellerową pracę Clarissy Pinkoli Estes „Biegnąca z wilkami” oraz po refleksje Marka Rowlandsa o tym, czego może nas nauczyć dzikość o miłości, śmierci i szczęściu, zawarte w autobiograficznej książce „Filozof i wilk”. Marzec to okres przejściowy pomiędzy zimą i wiosną, a także miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Kobiet, z tej okazji połączymy refleksje klimatyczną z feministyczną świadomością, czerpiąc inspiracje z ekofeminizmu i etyki troski. W spojrzeniu na kondycję świata wesprze nas mądrość płynąca z lektury niedawno wydanej książki działacza ekologicznego Ryszarda Kulika „Wystarczająco dobre życie”, a także wglądy psychoanalityczek jungowskich o znaczeniu „kobiecej świadomości”.
Prowadzący:
Aleksandra Golecka – nauczycielka filozofii, edukatorka seksualna. Zastępczyni przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Doradztwa Filozoficznego. W trakcie szkoły analizy egzystencjalnej i logoterapii. Pisze teksty dla Galerii Sztuki Współczesnej Esta. Miłośniczka żywej filozofii (opartej na dialogicznym filozofowaniu i egzystencjalnym poruszeniu) a także wilków. W wolnym czasie regeneruje się na łonie przyrody.
Małgorzata Łukomska-Jamrozik – polonistka, anglistka, filozofka, nauczycielka, wykładowczyni Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku; coach i terapeutka uważności (mindfulness). Ukończyła kurs kreatywnego pisania. Członkini Polskiego Towarzystwa Doradztwa Filozoficznego. Czytelniczka, wegetarianka, perypatetyczka.
Dariusz Kaczmarczyk – nauczyciel dyplomowany, magister Politologii (Uniwersytet Śląski), aktywista. Ukończył Studia Podyplomowe w zakresie Wiedzy o Kulturze i Historii Sztuki, Coaching Strategiczny Life oraz Filozofii i Etyki na Uniwersytecie Śląskim. Członek Polskiego Towarzystwa Doradztwa Filozoficznego. Prowadzi sesje z coachingu i praktyki filozoficznej.
Spotkaniu w Domu Oświatowy Biblioteki Śląskiej towarzyszy baśniowa wystawa o ekologicznym wydźwięku „NAPRAWDĘ PIĘKNY ŚWIAT” – wystawa dla dzieci (i nie tylko).
Kontakt:
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej
ul. Francuska 12, Katowice 40-032
tel. (+48) 32 255 43 21
e-mail: domoswiatowy@bs.katowice.pl
Zasady rozpowszechniania wizerunku uczestników wydarzeń odbywających się w Bibliotece Śląskiej