25 czerwca 2026 r. | czwartek | godz. 17.00

Wykład pt. „W stronę światła. O kontemplacji w filozofii, literaturze i sztuce”
Prowadzące: Aleksandra Golecka, Małgorzata Łukomska-Jamrozik

Miejsce: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Wstęp wolny!

W 1958 r. Instytut Literacki wydał wybór pism Simone Weil w Bibliotece „Kultury”. Książka opracowana i przetłumaczona przez Czesława Miłosza, który zafascynował się młodo zmarłą filozofką – świadectwem możliwości połączenia wiary, filozofii i praktyki społecznej. Kluczowe dla Weil pojęcie „uważności” odnosi się do natężenia istnienia i kontemplacji, co w dobie cyfrowego rozproszenia stanowi wartość bezcenną. Kontemplacja to również patrzenie – Józef Czapski oraz Zygmunt Haupt, związani z „Kulturą”, realizowali postulat intensywności bycia na oryginalne sposoby. Virginia Woolf, pisarka silna i krucha, uczy nas dostrzegać drobne sensy budujące życie.

Aleksandra Golecka (koordynacja cyklu) – nauczycielka filozofii, zastępczyni przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Doradztwa Filozoficznego. W trakcie szkoły psychoterapii w nurcie analizy egzystencjalnej i logoterapii. Pisze teksty dla Galerii Sztuki Współczesnej Esta. Miłośniczka żywej filozofii opartej na dialogicznym filozofowaniu i egzystencjalnym poruszeniu. Do znalezienia na profilu ogrod_egzystencja e mediach społecznościowych.

Małgorzata Łukomska-Jamrozik – polonistka, anglistka, filozofka, nauczycielka, wykładowczyni Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku; coach i terapeutka uważności (mindfulness). Ukończyła kurs kreatywnego pisania. Członkini Polskiego Towarzystwa Doradztwa Filozoficznego. Czytelniczka, wegetarianka, perypatetyczka.

W ramach projektu „Pola widzenia książki – między literą a światłem” [https://bs.katowice.pl/pola-widzenia-ksiazki-miedzy-litera-a-swiatlem/] odbędzie się cykl trzech spotkań filozoficznych, połączonych z panelami dyskusyjnymi dla społeczności lokalnej (młodzież osoby dorosłe). Każde spotkanie będzie składało się z wykładu wprowadzającego, podczas którego prowadzący omówią tematykę filozoficzną w nawiązaniu do literatury, oraz z otwartego panelu dyskusyjnego moderowanego przez prowadzącego. Celem cyklu jest stworzenie twórczej przestrzeni do rozmów i dialogu, także międzypokoleniowego, łączącej popularyzację wiedzy o literaturze, „żywą” filozofię i praktyki twórcze.

Szczegółowy program wykładów filozoficznych, połączonych z panelami dyskusyjnymi:

  • 25 czerwca 2026 r., godz. 17.00
    Temat: „W stronę światła. O kontemplacji w filozofii, literaturze i sztuce”
  • 24 września 2026 r., godz. 17.00
    Temat: „Totalitaryzmy dnia powszedniego”
  • 29 października 2026 r., godz. 17.00
    Temat: „Samotność i wspólnota. Odnaleźć siebie, spotkać Innego”

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. W ramach programu Partnerstwo dla książki 2026.

Kontakt:
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej
ul. Francuska 12, Katowice 40-032
tel. (+48) 32 255 43 21
e-mail: domoswiatowy@bs.katowice.pl


Zasady rozpowszechniania wizerunku uczestników wydarzeń odbywających się w Bibliotece Śląskiej