Konferencja organizowana przez Bibliotekę Śląską i Sekcję Fonotek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w dniach 23–24 września 2024 r.
Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na niezwykle bogate i ważne polskie nagrania dźwiękowe oraz zachęcenie bibliotek do lepszej opieki nad swoimi zbiorami fonograficznymi. Chcemy stworzyć przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń między bibliotekami, wzmocnić sieć kontaktów oraz poprawić współpracę w zakresie gromadzenia, przechowywania i udostępniania nagrań dźwiękowych. Naszym celem jest również stworzenie pola do kreowania nowych programów edukacyjnych i wydarzeń związanych z fonotekami, co przyczyni się do promocji polskiego dziedzictwa muzycznego i kształcenia nowych pokoleń słuchaczy. Dążymy do rozwoju nowych inicjatyw, takich jak digitalizacja nagrań i udostępnianie ich online, aby ułatwić użytkownikom dostęp do tych cennych zasobów. Chcemy promować innowacyjne rozwiązania, które pozwolą na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału zawartego w polskich fonotekach.
Dzięki projektowi chcemy rozwijać współpracę oraz wymianę wiedzy i umiejętności między sektorem kultury i sektorem kreatywnym a sektorami nauki, technologii i przedsiębiorstw. Mocnym akcentem będzie też różnorodność kulturowa w zbiorach fonotek, ochrona dziedzictwa kulturowego czy znaczenie dźwięku w kształtowaniu tożsamości narodowej.
Konferencja ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat bogactwa i znaczenia polskich nagrań dźwiękowych oraz zbiorów płytowych przechowywanych w polskich bibliotekach. Efektem będzie również promocja fonografii w kulturze popularnej oraz wsparcie działalności wytwórni fonograficznych. Liczymy na zwiększenie zainteresowania społeczeństwa tematyką polskiej fonografii, co będzie możliwe dzięki poszerzeniu dostępu do zasobów fonograficznych w różnych instytucjach kultury.
Ponadto, działania te przyczynią się do rozwoju badań naukowych w zakresie gromadzenia, opracowania i udostępniania nagrań dźwiękowych oraz umożliwią wymianę doświadczeń między bibliotekarzami zajmującymi się ochroną i udostępnianiem kolekcji fonograficznych.
Referaty zostaną opublikowane w materiałach pokonferencyjnych w czasopiśmie „Książnica Śląska” dostępnym w wersji cyfrowej i drukowanej. Wszystkie sesje będą na żywo transmitowane na kanale YouTube Biblioteki Śląskiej wraz z tłumaczeniem na język migowy i dostępne także po wydarzeniu.
Dofinansowanie z UE: 51 750,72 zł.