Tom 34: 2022
Kolejny tom „Książnicy Śląskiej” poświęcamy dwóm jubileuszom: stuleciu Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego i stuleciu Biblioteki Śląskiej. Choć obie instytucje inaugurowały działalność pod innymi nazwami (Teatr Polski i Biblioteka Sejmu Śląskiego), to właśnie 100 lat temu zaczęła tworzyć się ich historia.
W części teatralnej znalazły się artykuły opisujące kilka inscenizacji: Wesele na Górnym Śląsku (1930), trzy premiery sztuk Kazimierza Gołby (1935–1945), znakomitą realizację Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego (1936) oraz polską prapremierę Balu manekinów Brunona Jasieńskiego (1957). Teksty przypominają ważnych dla katowickiej sceny twórców (autorów i reżyserów): Stanisława Ligonia, Kazimierza Gołbę, Leopolda Kielanowskiego i Jerzego Jarockiego.
Część biblioteczną otwiera biografia najstarszego bibliotekarza Feliksa Dłubka, odtworzona na podstawie niedawno odnalezionych dokumentów. Kolejne teksty przenoszą nas do Domu Oświatowego, w którym Biblioteka działała od 1934 roku. Opisano wszystkich „lokatorów” budynku oraz bogactwo imprez, które się tam odbywały, zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i w latach 1945–1957, kiedy większość pomieszczeń zajmował Wojewódzki Dom Kultury. Dwa artykuły poświęcono ważnym momentom w dziejach Biblioteki: lata 1933–1934 – urządzanie nowej siedziby w Domu Oświatowym oraz rok 1945 – powojenna odbudowa i przywracanie podstawowych funkcji Biblioteki oraz zabezpieczanie zbiorów. Wszystkie teksty opierają się na nieznanych dotąd dokumentach archiwalnych oraz na szczegółowej kwerendzie prasowej.
Teatr
- Piotr Skowronek, Stanisława Ligonia „Wesele na Górnym Śląsku”.
- Krystian Węgrzynek, Trzy sztuki Kazimierza Gołby na katowickiej scenie.
- Barbara Maresz, Leopold Kielanowski i katowicka premiera „Wyzwolenia”. (Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego, 17 IX 1936).
- Andrzej Linert, Katowicki „Bal manekinów”.
Biblioteka
- Anna Musialik, Od fryzjera do bibliotekarza. Niezwykłe losy Feliksa Dłubka.
- Anita Tomanek, Nie tylko Biblioteka. Przedwojenna działalność Domu Oświatowego (11 XI 1934 – 1 IX 1939).
- Barbara Maresz, Jak w Domu Oświatowym Bibliotekę Sejmu Śląskiego urządzano.
- Marta Kasprowska-Jarczyk, Niezwykłe sąsiedztwo. Uniwersytet Powszechny i Biblioteka Sejmu Śląskiego.
- Agnieszka Magiera, Śląska Biblioteka Publiczna w 1945 roku (w świetle dokumentów z Archiwum Zakładowego).
- Weronika Pawłowicz, „W stu pokojach i salach tętni życie od rana do wieczora”. Wojewódzki Dom Kultury w Katowicach i jego działalność w latach 1945-1950 na fotografiach ze zbiorów Biblioteki Śląskiej.