Numer bieżący
Książnica Śląska
Numer bieżący – 38/2024
Artykuły poświęcone rękopisom ze zbiorów Biblioteki Śląskiej oraz materiały z XLIII Ogólnopolskiego Spotkania Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej – składają się na kolejny (38) tom „Książnicy Śląskiej”.
Pierwszą część otwiera tekst omawiający anonimowy siedemnastowieczny dialog pt. Polak w Śląsko, znajdujący się w tece odpisów utworów staropolskich zebranych przez Bolesława Erzepkiego. Kolejne dwa artykuły prezentują postaci, których życie i działalność można poznać dzięki spuściznom przechowywanym w Bibliotece Śląskiej. Przedstawiono pamiątki po Józefie Krecie (harcmistrzu i współtwórcy Uniwersytetów Ludowych), zachowane w rękopiśmiennych kolekcjach harcerskich. Następny tekst poświęcono Kazimierzowi Olszewskiemu, pisarzowi i historykowi teatrów amatorskich Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, którego obszerne archiwum prywatne trafiło do Biblioteki Śląskiej w 2015 r.
W drugiej części tomu zebrano referaty, komunikaty i sprawozdania z ogólnopolskiej konferencji regionalnych bibliografów. Po raz pierwszy spotkanie zorganizowano w Bibliotece Śląskiej, a obradowano pod hasłem: „Bibliografia regionalna – między przeszłością a przyszłością”. Prezentowano dzieje bibliografii regionalnych, zwłaszcza śląskich (polskich i niemieckich) oraz współczesne prace bibliografów z różnych regionów. Sporo miejsca poświęcono nowym technologiom i rozwiązaniom stosowanym w pracach bibliotecznych i bibliograficznych.
Artykuły
- Teresa Banaś-Korniak, Polak w Śląsko. Anonimowy dialog siedemnastowieczny w kręgu tradycji staropolskiej literatury popularnej i Krótkiej rozprawy… Mikołaja Reja.
- Marta Kasprowska-Jarczyk, Pamiątki po Jozefie Krecie w Zbiorach Specjalnych Biblioteki Śląskiej.
- Anna Musialik, Kazimierz Olszewski – życie i działalność (w świetle rękopisów ze zbiorów Biblioteki Śląskiej).
Referaty i sprawozdania z XLIII Ogólnopolskiego Spotkania Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej
- Zdzisław Gębołyś, Niemieckie bibliografie śląskie do 1945 r.
- Anita Tomanek, Bibliografia na Śląsku, Śląsk w bibliografii.
- Joanna Filipiak, Katalog Książki Śląskiej, czyli bibliografia dla niezaawansowanych.
- Dorota Jasek, Działalność Działu Informacyjno-Bibliograficznego Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.
- Katarzyna Nazim, Bibliografie Sądecczyzny.
- Andrzej Prządka, Historia regionu siedleckiego w publikacjach wydanych po 2013 r.
- Agnieszka Kowalska, Cyfryzacja zbiorów regionalnych.
- Remigiusz Lis, Cyfrowy kontekst bibliografii regionalnej.
- Marzena Przybysz, Bibliografia regionalna i zasoby regionalne – efektywność prac Zespołu do spraw Bibliografii Regionalnej ZG SBP.
- Anita Tomanek, „Bibliografia regionalna – między przeszłością a przyszłością”. Sprawozdanie z XLIII Ogólnopolskiego Spotkania Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.