SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI BIBLIOTEK PUBLICZNYCH
WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W 2014 R.

8. Bibliografie regionalne i lokalne

W 2014 roku biblioteki publiczne województwa śląskiego prowadziły prace nad bibliografiami swoich miejscowości lub powiatu, aby stworzyć informację o własnym regionie. Bibliografie, będąc jedną z najważniejszych pozycji wśród regionalnych informatorów, dostarczają czytelnikom szczegółowe i wyczerpujące metainformacje.

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie wznowiono prace w zakresie bibliografii powiatu, co zaowocowało wprowadzeniem 348 rekordów opisów bibliograficznych artykułów z prasy lokalnej i regionalnej. Pod koniec roku w bazie zanotowano 8 166 rekordów, które są dostępne w katalogu on-line biblioteki. Do opracowywania bibliografii instytucja wykorzystuje program MAK oraz format MARC21.

W Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej kontynuowano prace redakcyjne związane z przygotowywaniem materiałów do Bibliografii Bielska-Białej i powiatu bielskiego za lata 2010-2014. Planowane jest udostępnienie opracowanych informacji przy pomocy dostosowanego programu w czytelniach Książnicy Beskidzkiej.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu od 2013 roku tworzona jest baza Bibliografia Bytomia z wykorzystaniem modułu Bibliografia systemu bibliotecznego PROLIB MARC21. Zawiera ona opisy artykułów z czasopism i wydawnictw zwartych z lat 2011-2012. Na koniec grudnia 2014 roku stan bazy wynosił 1 613 rekordów bibliograficznych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie kontynuowała aktualizację Bibliografii Chorzowa, którą udostępnia na swojej stronie internetowej. Baza na koniec 2014 r. zawierała 21 155 rekordów bibliograficznych i opisów książek, artykułów z czasopism regionalnych, lokalnych i dokumentów życia społecznego. Prowadzone były także prace polegające na korekcie, uzupełnianiu i melioracji haseł przedmiotowych, osobowych oraz klasyfikacji działowej w opisach bibliograficznych.

Biblioteka Miejska w Cieszynie kontynuowała tworzenie komputerowej bazy danych Silesiana, zawierającej 52 752 opisy bibliograficzne i dostępnej w formie tradycyjnej oraz elektronicznej na stronie Biblioteki. Bazę można przeszukiwać za pomocą multiwyszukiwarki FIDKAR. Kartoteka osobowa, zawierająca opisy bibliograficzne książek i artykułów z czasopism gromadzonych przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie do 2002 roku, udostępniana jest czytelnikom w formie tradycyjnej w Czytelni Biblioteki.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czeladzi kontynuowano tworzenie kartoteki komputerowej zawierającej opisy bibliograficzne druków zwartych, dokumentów życia społecznego i artykułów z bieżących numerów czasopism. Materiały dotyczące Czeladzi za lata 2009-2014 są dostępne wyłącznie w Czytelni.

Biblioteka Publiczna w Częstochowie, po zakończeniu prac nad tomami Bibliografii Regionalnej za lata 2005-2007 oraz 2008-2010, opracowuje materiał za lata 2011-2013 oraz 2014. Trwają prace redakcyjne nad Bibliografią Historii Częstochowy i Regionu Częstochowskiego.

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej informację bibliograficzną o mieście i regionie udostępnia w postaci bazy komputerowej: Bibliografia Dąbrowy Górniczej. Zawiera ona wykaz książek, artykułów z czasopism, dokumentów życia społecznego oraz ikonografii opublikowanych po 1921 roku i uporządkowanych według działów bibliografii regionalnej. Na koniec 2014 r. stan bazy wynosił 2 089 rekordów.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Gliwicach kontynuowała prace nad opracowywaniem opisów bibliograficznych z artykułów z czasopism lokalnych oraz wydawnictw zwartych i dokumentów życia społecznego dotyczących powiatu gliwickiego za rok 2014.

Biblioteka Miejska w Imielinie opracowała Bibliografię miasta Imielin za lata 1995-2010, która udostępniana jest czytelnikom w budynku biblioteki. Rejestruje ponad 140 pozycji bibliograficznych publikacji zwartych i artykułów z czasopism lokalnych oraz regionalnych. Dodatkowo posiada opracowane indeksy osobowe i rzeczowe. W 2014 roku kontynuowano prace nad dalszą częścią Bibliografii obejmującej dokumenty od 2011 roku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju tworzy opisy bibliograficzne w oparciu o moduł Bibliografia MARC21 w systemie Prolib. W roku 2014 zakończyła prace nad Bibliografią bieżącą miasta Jastrzębie-Zdrój za rok 2013, która obejmowała 2 857 opisów artykułów z czasopism za lata 2012-2013. Wprowadzono także 1 740 rekordów do modułu Bibliografia MARC21 pochodzących z Bibliografii Miasta Jastrzębie-Zdrój za lata 2001-2005, która łącznie obejmuje 5 913 opisów.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie kontynuowała prace nad bibliografią powiatu grodzkiego tworzoną w systemie SOWA2 TEXT i udostępnianą użytkownikom w formie kartoteki elektronicznej na stronie internetowej biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach w 2013 r. podjęła prace nad tworzeniem Bibliografii Katowic posiadającej charakter retrospektywny. Do końca 2014 r. wprowadzono do bazy 1 800 opisów bibliograficznych.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu kontynuuje prace nad wprowadzaniem do bazy w programie SOWA2/MARC21 artykułów z czasopism lokalnych, regionalnych oraz wydawnictw zwartych dotyczących miasta i powiatu. Dostęp do zasobów bibliograficznych możliwy jest również przez stronę internetową Biblioteki.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Łaziskach Górnych, jak w roku poprzednim, opracowywała kartotekę zagadnieniową dotyczącą miasta, na podstawie której tworzona jest bibliografia miasta Łaziska Górne. Źródłem informacji są wydawnictwa ciągłe oraz artykuły z gazet lokalnych i regionalnych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie opracowała Bibliografię Mikołowa w wersji elektronicznej, autorstwa Bożeny Holeczek i Anny Wojtkowskiej-Witali. Jest to bibliografia lokalna o charakterze przedmiotowo-podmiotowym, a zasięg chronologiczny obejmował lata 1923-2013. Bibliografia rejestruje wydawnictwa zwarte (książki, broszury), kartografię, wydawnictwa ciągłe, artykuły z czasopism. W 2014 r. wprowadzono 511 opisów bibliograficznych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach prowadzi kartotekę zagadnieniową miasta Mysłowice, w której zamieszcza opisy katalogowe artykułów z czasopism lokalnych i regionalnych.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Myszkowie kontynuowała prace nad Bibliografią powiatu myszkowskiego, do której włączyła opisy bibliograficzne artykułów z czasopism lokalnych i regionalnych, wydawnictw zwartych oraz specjalnych opublikowanych na terenie powiatu myszkowskiego i mówiących o nim w roku 2004.

Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich opracowywała opisy bibliograficzne artykułów z czasopism lokalnych za lata 2006-2009 wchodzące w skład bibliografii powiatu grodzkiego. W działalności bibliograficznej wykorzystywany jest moduł Bibliografii programu MATEUSZ.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu w roku poprzednim na bieżąco uzupełniała zestawienie pt. Bibliografia Raciborza w komputerowym programie bibliotecznym PATRON 3.07. Wprowadzono 290 rekordów bibliograficznych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej opracowała Materiały do bibliografii adnotowanej wydawnictw zwartych dotyczących Rudy Śląskiej za rok 2012 oraz 2013. Jest to zestawienie podmiotowo-przedmiotowe autorstwa Joanny Filipiak. Zestawienia udostępniane są na stronie internetowej Biblioteki.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku kontynuowała tworzenie Bazy Bibliografii Regionalnej w systemie PROLIB M21 w module BIBLIOGRAFIA, liczącej na koniec 2014 roku 8 379 rekordów. Materiał zgromadzono na podstawie analizy czasopism lokalnych, wydawnictw zwartych i fragmentów prac zbiorowych. Dokonano także kolejnych modyfikacji w opisach dotyczących słów kluczowych i haseł przedmiotowych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich kontynuowała prace nad kartoteką zagadnieniową Siemianowice Śląskie w prasie zawierającą 21 149 opisów oraz uzupełniła bazę opisów bibliograficznych dokumentów życia społecznego i artykułów z czasopism lokalnych. Na koniec 2014 r. w bazie tej zostało wpisanych 20 734 opisy artykułów z czasopism oraz 415 opisów dokumentów życia społecznego.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu w 2014 r. prowadziła dalsze prace nad kartoteką lokalną miasta i osobową.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świętochłowicach zakupiła moduł Bibliografii w programie SOWA2, który pozwala na tworzenie bibliografii w formacie MARC21. Od tego momentu wprowadzono już 159 rekordów bibliograficznych. Gromadzone są również na bieżąco opisy bibliograficzne dotyczące miasta, które udostępniane są w formie tradycyjnej kartoteki.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowskich Górach przygotowano do wydania w formie elektronicznej 5. tom bibliografii Tarnowskie Góry. Bibliografia miasta i powiatu za lata 2012-2014. Zawiera ona 5 900 opisów bibliograficznych oraz indeksy osobowe i przedmiotowe.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach kontynuowała prace bibliograficzne nad kartoteką oraz bibliografią w formie elektronicznej przy wsparciu programu PROMAX.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ustroniu w roku 2014 prowadziła nadal prace nad kartoteką wycinków prasowych dotyczących miasta.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim kontynuuje prace nad Bibliografią Wodzisławia i powiatu wodzisławskiego w formacie MARC21. Publikacja rejestruje artykuły z prasy lokalnej oraz regionalnej od 2000 r. i jest systematycznie uzupełniana.

Baza bibliograficzna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu na koniec 2014 roku liczyła 3 313 opisów dotyczących głównie bibliotek i czytelnictwa, szlaku zabytków techniki, muzealnictwa, sportu, muzyki, znanych pisarzy. Dodatkowo uzupełniana była kartoteka zagadnieniowa miasta Zabrza rejestrująca 463 opisy bibliograficzne artykułów czasopism dotyczących miasta Zabrza i Rudy Śląskiej. Trwały również prace korektorskie pozycji bibliograficznych i indeksów pomocniczych.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu wydała Bibliografię Zawiercia i powiatu zawierciańskiego do roku 2011 autorstwa Bożeny Wałek przy dofinansowaniu firmy JAF Development. Zasięg terytorialny bibliografii obejmuje wydawnictwa zwarte, ciągłe oraz artykuły z czasopism wydanych w powiecie zawierciańskim.

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach opracowywała Bibliografię miasta Żory w programie SOWA 2 o charakterze przedmiotowo-podmiotowym. Stan na koniec 2014 roku obejmował 20 591 rekordów. Przygotowano także do druku tom 2 publikacji pt. Bibliografia miasta Żory za lata 2001-2006. Równolegle trwały prace nad uzupełnianiem kartoteki zagadnieniowej artykułów z wybranych 42 czasopism. Liczba rekordów w tej bazie wynosiła 6 137.

Żywiecka Biblioteka Samorządowa w Żywcu kontynuowała prace nad bibliografią zawartości czasopism "Gronie" i "Nad Sołą i Koszarawą". Opracowywano także elektroniczną kartotekę regionalną, która dostępna jest dla czytelnika w formie drukowanej i elektronicznej.

Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck nadal nie podjęła prac nad bibliografią swojego powiatu.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie w 2014 roku kontynuowała tworzenie Bibliografii miasta i powiatu pszczyńskiego za lata 2002-2014. Systematycznie aktualizowana, jest dostępna w formie kartoteki, a od 2010 roku tworzona jest w formie elektronicznej w programie PATRON-3. Na koniec 2014 roku baza komputerowa liczyła 4 530 opisów bibliograficznych.

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu w oparciu o katalog komputerowy i tradycyjny tworzona jest kartoteka regionalna Severiana, która na koniec roku liczyła 669 rekordów.




Stopka Biblioteka Śląska