SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI BIBLIOTEK PUBLICZNYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W 2019 R.
3. Modernizacja bazy lokalowej
spis treści rozdziału3.1. Informacje podstawowe
W 2019 roku powierzchnia użytkowa lokali bibliotecznych województwa śląskiego wynosiła 136 000 m2. W porównaniu z rokiem 2018 zmniejszyła się o 316 m2.
Na jedną placówkę biblioteczną przypadło średnio:
175,03 m2 (w 2018 roku – 174,54 m2)
976 czytelników (w 2018 roku – 978 czytelników)
5 822 mieszkańców (w 2018 roku – 5 813 mieszkańców)
Na 1 m2 powierzchni użytkowej bibliotek przypadło w roku ubiegłym 5,6 czytelnika. Na 100 mieszkańców przypadło w 2019 roku 3,0 m2.
Obiekty przystosowane dla niepełnosprawnych:
wejście do budynku dostosowane dla niepełnosprawnych: 329 bibliotek,
207 bibliotek mających udogodnień wewnątrz budynku,
12 bibliotek posiada udogodnienia dla osób niewidzących i słabo widzących (sygnały dźwiękowe, wypustki w podłożu).
w tym:
3.2. Modernizacja lokali bibliotecznych – nowe lokale, adaptacje, przykłady największych remontów
Nowe lokale
Biblioteki miejskie
Będzin
Filia nr 4 Łagisza
Zmiana lokalizacji Filii z pomieszczeń na ulicy Pokoju 44 (budynek OSP) na ulicę Radosną 6. Zakres remontu i adaptacji lokalu obejmował: prace elektroinstalacyjne, wymianę źródeł światła (oprawy oświetleniowe), wyrównanie podłoża i położenie wykładziny przemysłowej w części pomieszczenia, malowanie ścian, zakup mebli bibliotecznych. Lokal składa się z 4 pomieszczeń (sala główna z księgozbiorem dla dorosłych i stanowiskami komputerowymi dla czytelników, pomieszczenie dla dzieci i młodzieży, pomieszczenie z księgozbiorem popularnonaukowym oraz sanitariat). Zaletą nowej lokalizacji jest lepszy stan techniczny budynku (budynek po termomodernizacji) a także bliskość placówek oświatowych.
Filia nr 9 Podłosie
Przeniesienie Filii bibliotecznej z piętra budynku na parter. W nowym pomieszczeniu wykonano prace adaptacyjne w zakresie: malowania ścian i sufitu, prac elektroinstalacyjnych. Wykonano reklamę placówki na froncie budynku. Lokal Filii składa się z 1 pomieszczenia oraz przedsionka (wejście główne do budynku, które zostało otwarte przez administratora obiektu dla potrzeb biblioteki). Zmiana lokalizacji pozwoliła na dotarcie do mieszkańców, którzy dotychczas nie korzystali z usług biblioteki ze względu na barierę architektoniczną, jaką stanowiła klatka schodowa niedostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i z dysfunkcją narządu ruchu.
Lubliniec
13 czerwca 2019 roku oddano do użytku nową siedzibę główną Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Sportowej 3 w Lublińcu wraz z całym wyposażeniem meblowym i sprzętem komputerowym. W nowej siedzibie swoje miejsce znalazł w pełni wyposażony Oddział dziecięcy. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (pochylnie, winda, toalety). Inwestycja kosztowała ponad 11 mln zł. Budowa zakończyła się w grudniu 2018 roku, od 1 marca 2019 roku trwała przeprowadzka ze starej siedziby i doposażanie nowego gmachu. Lubitekę (taką nazwę nadano nowemu gmachowi) wybudowano w latach 2016–2019 dzięki staraniom burmistrza, radnych, dyrekcji i pracowników biblioteki. Wyposażono ją dzięki wsparciu działających w Lublińcu firm.
Ruda Śląska
W roku sprawozdawczym otwarto Stację Biblioteka w byłym budynku dworca PKP w Chebziu przy ul. Dworcowej 33. Łączna powierzchnia użytkowa pomieszczeń wynosi 1 372 m2 o kubaturze 8 450 m3. Do placówki przeniesiono księgozbiór z Filii nr 17. Oprócz wypożyczalni i miejsc czytelniczych stworzono mobilne pomieszczenia akustyczne i przestrzeń animacyjną pod nazwą „ Galeria Fermata Godula”, którą wyposażono w nowoczesny sprzęt audiowizualny, scenę, system sztankiet i kotar scenicznych. Wypożyczalnia i czytelnia wraz z mobilnymi pomieszczeniami akustycznymi, monitorami tworzą doskonałe miejsce dla szerokiej grupy odbiorców usług bibliotecznych.
W Stacji znalazły się również biura dla zarządzających i szeroko rozumianej części administracyjnej personelu biblioteki. Obok budynku Stacji powstał BIBLIOGRÓD – zewnętrzna przestrzeń rekreacyjna dla różnorakich form działań biblioteki.
Obiekt został wyróżniony w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków Zabytek Zadbany 2019 w kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych. Zwyciężył także w corocznym konkursie organizowanym przez Zarząd Województwa Śląskiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego 2019 roku. Ponadto zabytkowy dworzec w Chebziu zaadaptowany na Stację Biblioteka wygrał w konkursie Dworzec roku 2019 zorganizowanym przez Fundację ProKolej przy współpracy Fundacji Grupa PKP wyprzedzając w finale (łącznie zakwalifikowano 148 zgłoszeń) dworce: Bydgoszcz Główna, Jarocin, Katowice, Kraków Główny, Olsztyn Zachodni, Tarnów, Warszawa Centralna, Wodzisław Śląski i Wrocław Główny.
Biblioteki miejsko-gminne
Czechowice-Dziedzice
Największym sukcesem 2019 roku było dla MBP zakończenie budowy nowej siedziby centrali bibliotecznej. Na działce o pow. 1,158 h powstała biblioteka o powierzchni 2 200 m2, wybudowana przez firmę HB-UNIBUD SA. a projekt został wykonany przez pracownię architektoniczną Susuł & Strama Architekci Sp. z o.o. z Oświęcimia. Rok 2019 zakończył się stanem zamkniętym gotowym do zasiedlenia. Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach kosztowała 8 975 000 złotych brutto. Dzięki skutecznej aplikacji o środki, Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach, uzyskała dofinansowanie zadania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, priorytet II, Infrastruktura Bibliotek 2016–2020 – nabór III. Kwota dofinansowania to 2 miliony złotych. W ubiegłym roku został również zrealizowany projekt „Zagospodarowanie terenu wokół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach, przy ul. Paderewskiego”. To propozycja wykorzystania parku, który powstał w pobliżu biblioteki, do promocji czytelnictwa poprzez akcje sadzenia drzew, spotkań autorskich i lekcji bibliotecznych. Program ten zwiększy zaangażowanie społeczności do współtworzenia nowej przestrzeni i będzie mieć szeroki wydźwięk promocyjny. W sąsiedztwie budynku powstały strefy, których aranżacja została dedykowana różnym grupom: dzieciom, młodzieży, dorosłym, seniorom. Teren jest w pełni dostępny także po zamknięciu biblioteki.
Do najważniejszych elementów parku należą:
zestaw stołów piknikowych z ławkami zlokalizowanych w części południowej działki, w finale inwestycji osłoniętych roślinnością oraz nasadzonymi drzewami. Strefa ta dedykowana jest do pracy cichej, odpoczynku, spokojnego hobby,
plac zabaw dla dzieci z piramidą linową i piaskownicą zlokalizowaną w części południowej działki w bezpośrednim sąsiedztwie biblioteki. Strefa ta dedykowana jest dzieciom,
ławka plenerowa w formie schodów przesłonięta trejażem, zlokalizowana wzdłuż traktu komunikacyjnego prowadzącego do biblioteki od północno-wschodniego narożnika działki. Ta strefa dedykowana jest spotkaniom formalnym w postaci np. moderowanych dyskusji, spotkań autorskich, lekcji bibliotecznych jak i nieformalnych spotkań młodzieży czy dorosłych. Wieczorna iluminacja budynku biblioteki będzie częściowo oświetlać teren parku a dodatkowe oświetlenie tworzyć będą latarnie wzdłuż ścieżek oraz podświetlenie siedzisk ławki w formie schodów terenowych.
Inwestycja dofinansowana była z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” oraz środków własnych biblioteki.
Biblioteki gminne
Lelów
W 2019 roku przeniesiono Filię GBP w Drochlinie do większego pomieszczenia o pow. ponad 40 m2 w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Pomieszczenie oraz regały pomalowano, wstawiono nowe drzwi, wyposażono w piec grzewczy.
Panki
W kwietniu 2019 roku przeniesiono Gminną Bibliotekę Publiczną do pomieszczeń zlokalizowanych na Osiedlu Mieszkaniowym w Pankach przy ul. 1 Maja 8/10. W nowym lokalu wymieniono instalację elektryczną, w trzech pomieszczeniach położono nową wykładzinę PCV Lentex, pomalowano ściany, zainstalowano alarm. Biblioteka z 76 m2 przeniosła się do lokalu o pow. 162 m2. Lokal znajduje się na parterze w bloku mieszkalnym, nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Podsumowanie
Wykaz placówek bibliotecznych (central i filii), które w ciągu 2019 roku zmieniły lokalizację lub pomieszczenia (adres poprzedniej i nowej siedziby wraz z metrażem).
Biblioteki miejskie |
||||
---|---|---|---|---|
Miejscowość |
Stary adres |
Stary metraż |
Nowy adres |
Nowy metraż |
Będzin |
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie Filia biblioteczna nr 4 ul. Pokoju 44 42-500 Będzin Filia biblioteczna nr 9 ul. Podłosie 10 42-500 Będzin (I p. budynku) |
160,7 m2 90,4 m2 |
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie Filia biblioteczna nr 4 ul. Radosna 6 42-500 Będzin Filia biblioteczna nr 9 ul. Podłosie 10 42-500 Będzin (parter) |
35 m2 42 m2 |
Bielsko-Biała |
Książnica Beskidzka Filia biblioteczna ul. Cieszyńska 367 43-300 Bielsko-Biała Książnica Beskidzka Filia biblioteczna ul. Karpacka 125 43-300 Bielsko-Biała (I piętro) |
58 m2 143 m2 |
Książnica Beskidzka Filia biblioteczna ul. Cieszyńska 367 43-300 Bielsko-Biała (dodatkowe pomieszczenie) Książnica Beskidzka Filia biblioteczna ul. Karpacka 125 43-300 Bielsko-Biała (parter) |
93 m2 73 m2 |
Jaworzno |
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Filia biblioteczna ul. Wyzwolenia 4 43-600 Jaworzno |
107,4 m2 |
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Filia biblioteczna ul. Wyzwolenia 4 43-600 Jaworzno (pomieszczenie mniejsze) |
54,56 m2 |
Lubliniec |
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu pl. Konrada Mańki 10 42-700 Lubliniec (stary gmach) |
485 m2 |
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu ul. Sportowa 3 42-700 Lubliniec (nowy gmach) |
2 214 m2 |
Racibórz |
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ul. J. Kasprowicza 12 47-400 Racibórz Filia biblioteczna w Zespole Szkolno- w Raciborzu ul. Jordana 6 47-400 Racibórz |
107,60 m2 |
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ul. J. Kasprowicza 12 47-400 Racibórz Filia biblioteczna w Zespole Szkolno- w Raciborzu ul. Jordana 6 47-400 Racibórz (mniejsze pomieszczenie) |
55,70 m2 |
Ruda Śląska |
Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej ul. Dąbrowskiego 18 41-710 Ruda Śląska |
457 m2 |
Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej „Stacja Biblioteka” ul. Dworcowa 33 41-709 Ruda Śląska (dworzec PKP) |
1 372 m2 |
Rybnik |
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku Filia biblioteczna nr 5 ul. Podmiejska 5 44-207 Rybnik Filia biblioteczna nr 15 ul. Gminna 8 44-213 Rybnik |
144,80 m2 70 m2 |
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku Filia biblioteczna nr 5 ul. Św. Maksymiliana 26 44-207 Rybnik Filia biblioteczna nr 15 ul. A. Szewczyka 28 44-213 Rybnik |
52,90 m2 137 m2 |
Zabrze |
Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu Filia biblioteczna nr 9 41-810 Zabrze ul. Paderewskiego 53 Filia biblioteczna nr 13 41-800 Zabrze ul. Wyzwolenia 9 |
58,30 m2 82,15 m2 |
Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu Filia biblioteczna nr 9 41-810 Zabrze ul. Paderewskiego 35 Filia biblioteczna nr 13 41-800 Zabrze ul. Wyzwolenia 4 |
133,43 m2 99,00 m2 |
Zawiercie |
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu Filia biblioteczna nr 10 ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 48 42-400 Zawiercie |
91 m2 |
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu Filia biblioteczna nr 10 ul. Powstańców Śląskich 6 42-400 Zawiercie |
110 m2 |
Żory |
Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach Filia biblioteczna nr 5 Os. Sikorskiego 52 44-247 Żory |
60 m2 |
Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach Filia biblioteczna nr 5 Os. Sikorskiego 52 44-247 Żory (inne pomieszczenie) |
12 m2 |
Biblioteki miejsko-gminne |
||||
Miejscowość |
Stary adres |
Stary metraż |
Nowy adres |
Nowy metraż |
Czerwionka-Leszczyny |
Biblioteka Publiczna Czerwionka-Leszczyny Filia Nr 1 Leszczyny ul. Ks. Pojdy 35 44-238 Czerwionka-Leszczyny |
130 m2 |
Biblioteka Publiczna Czerwionka-Leszczyny Filia Nr 1 Leszczyny ul. Ks. Pojdy 77 C 44-238 Czerwionka-Leszczyny |
60 m2 |
Biblioteki gminne |
||||
Miejscowość |
Stary adres |
Stary metraż |
Nowy adres |
Nowy metraż |
Brenna |
Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna (I piętro budynku) |
64 m2 |
Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna (parter budynku) |
130 m2 |
Godów |
Gminna Biblioteka Publiczna w Godowie Filia biblioteczna nr 3 w Skrbeńsku ul. Zielona 25 44-341 Skrbeńsko |
29 m2 |
Gminna Biblioteka Publiczna w Godowie Filia biblioteczna nr 3 w Skrbeńsku ul. Zielona 25 44-341 Skrbeńsko (zmiana pomieszczenia) |
32,39 m2 |
Jasienica |
Gminna Biblioteka Publiczna w Jasienicy Filia w Mazańcowicach 43-391 Mazańcowice 162 |
85 m2 |
Gminna Biblioteka Publiczna w Jasienicy Filia w Mazańcowicach 43-391 Mazańcowice 162 (budynek szkoły; dodatkowe pomieszczenie) |
151 m2 |
Kłomnice |
Gminna Biblioteka Publiczna w Kłomnicach Filia biblioteczna w Rzerzęczycach ul. Skrzydlowska 91 42-270 Rzerzęczyce (Szkoła Podstawowa, II piętro) |
60 m2 |
Gminna Biblioteka Publiczna w Kłomnicach Filia biblioteczna w Rzerzęczycach ul. Skrzydlowska 91 42-270 Rzerzęczyce (Szkoła Podstawowa, parter) |
42 m2 |
Koszarawa |
Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie 34-332 Koszarawa 142 |
108 m2 |
Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie 34-332 Koszarawa 142 (dodatkowe pomieszczenie) |
139 m2 |
Lelów |
Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie Filia biblioteczna w Drochlinie Drochlin 73, 42-235 Lelów (budynek SP) |
24 m2 |
Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie Filia biblioteczna w Drochlinie Drochlin 74, 42-235 Lelów (budynek OSP) |
43 m2 |
Panki |
Gminna Biblioteka Publiczna w Pankach ul. Tysiąclecia 5 42-140 Panki |
76 m2 |
Gminna Biblioteka Publiczna w Pankach ul. 1 Maja 8/10 42-140 Panki |
162 m2 |
Pawłowice |
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach Filia w Warszowicach ul. Pszczyńska 2 43-254 Warszowice |
70 m2 |
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach Filia w Warszowicach ul. Pszczyńska 5 43-254 Warszowice |
60 m2 |
Ślemień |
Gminna Biblioteka Publiczna w Ślemieniu ul. Krakowska 124 34-323 Ślemień |
163 m2 |
Gminna Biblioteka Publiczna w Ślemieniu ul. Szkolna 1 34-323 Ślemień |
36 m2 |
Zbrosławice |
Gminna Biblioteka Publiczna w Zbrosławicach Filia biblioteczna w Miedarach ul. Główna 58 42-676 Miedary |
34,27 m2 |
Gminna Biblioteka Publiczna w Zbrosławicach Filia biblioteczna w Miedarach ul. Główna 58 42-676 Miedary (dodatkowe pomieszczenie) |
55,92 m2 |
Remonty, adaptacje bibliotek w 2019 roku
Biblioteki miejskie
Będzin
W 2019 roku, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, przeprowadzono prace remontowe w budynku głównym przy placu prof. Włodzimierza Wójcika 1. Zakres prac obejmował: wymianę opraw oświetleniowych jarzeniowych na LED w pomieszczeniach Oddziału dla dzieci i młodzieży, Wypożyczalni Głównej, Czytelni Głównej; remont pomieszczenia Czytelni i Dokumentów Życia Społecznego w zakresie: wyrównania podłoża i położenia wykładziny obiektowej, malowania ścian, wykonania instalacji sieciowej i telekomunikacyjnej, zmiany układu funkcjonalno-użytkowego pomieszczenia. Kontynuowano prace malarskie w szatni budynku. Wszystkie wykonane prace w znacznym stopniu wpłynęły na estetykę pomieszczeń i komfort korzystania z usług MiPBP w Będzinie.
Bielsko-Biała
W budynku głównym Książnicy Beskidzkiej wybudowano dźwig windy osobowej, który umożliwia korzystanie ze zbiorów wypożyczalni i czytelni na I piętrze osobom niepełnosprawnym, chorym, starszym, rodzicom z małymi dziećmi. Zakończono ostatni etap wymiany regałów tradycyjnych w magazynie zbiorów, na regały przesuwne (pojemność 1 200 mb półek). Dokonano wymiany balustrad na schodach z parteru na I piętro, dostosowując poręcze do obowiązujących norm bhp. Wykonano malowanie holu, wymianę oświetlenia i wymianę lady w szatni. Remont objął także swoim zasięgiem wymianę głównej rozdzielni prądu.
Chorzów
Sytuacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w 2019 roku była trudna i niecodzienna. Problemy wyniknęły z okoliczności nadzwyczajnych – zalań pomieszczeń, do których doszło w wyniku ulewnych deszczy. Problem dotyczył Filii nr 2 (ul. Ryszki), Filii nr 9 (ul. Prusa), Filii nr 6 (ul. E. Hankego) i Filii nr 18 (ul. Gwarecka). Uszkodzeniom uległy ściany i podłogi, struktura sufitów, instalacja elektryczna z oświetleniem oraz wyposażenie, szczególnie w Filii nr 2. W Filiach nr 9 i 18 zalane zostały ściany, sufity, podłogi, meble, jednak bez uszczerbku na księgozbiorze. Największe straty poniosła placówka nr 2: został zalany sufit z częściowym jego odpadnięciem, w pewnej mierze została spalona instalacja oświetleniowa, zalana podłoga, regały i księgozbiór. Ostatecznie w wyniku namoczenia zubytkowanych zostało 1 455 woluminów. W efekcie strat jakie zostały poniesione zrealizowano prace naprawcze.
Częstochowa
Dzięki pozyskaniu środków finansowych z budżetu partycypacyjnego w lokalu Filii nr 7 przeprowadzono remont generalny pomieszczeń dla dzieci (pomalowano ściany i sufity, wyrównano poziom podłogi, położono jednolite płytki, wyremontowano toaletę, wymieniono okna, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, odtworzono przejście między lokalami). Zakupiono m.in. ladę biblioteczną i filtry prywatyzujące (koszt ogółem zadania wraz z dokumentacją projektową, inspektorem nadzoru i nadzorem autorskim zamknął się kwotą 175 000,00 zł).
Gliwice
W styczniu 2019 roku na nowo otwarto Filię nr 9 po remoncie, który przeprowadzono w poprzednim roku. Placówka została odnowiona, a dzięki nowej aranżacji wnętrz zdecydowanie polepszyły się warunki obsługi czytelników oraz korzystania ze zbiorów.
W II połowie roku realizowano prace modernizacyjne w pomieszczeniach Biblioteki Centralnej z przeznaczeniem na centrum wystawowo-konferencyjne. Koszt zadania w wysokości ponad 2 mln zł sfinansowano z dotacji inwestycyjnej Urzędu Miejskiego. Wykonano: adaptację strychu na pomieszczenia dla Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, Dział Informatyczny oraz na Wypożyczalnię Muzyczną. Z zewnątrz dobudowana została winda i klatka schodowa. Na parterze wydzielono jedno pomieszczenie na salę konferencyjno-wystawową o powierzchni 113,63 m2. Wzmocniono strop, obniżono sufit, zamontowano okna, drzwi. W pomieszczeniach poprowadzono instalację elektryczną, łącza internetowe, zamontowano klimatyzację i oświetlenie. Zakupiono 100 krzeseł do nowej sali. Przeprowadzone prace umożliwiają realizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych dla szerszej publiczności w komfortowych warunkach, zarówno dla uczestników, jak i organizatorów imprez bibliotecznych. Otwarcie nowej przestrzeni zaplanowano na I kwartał 2020 roku.
W listopadzie i grudniu 2019 roku prowadzono prace remontowe w Filii nr 25 w Wilczym Gardle, związane z malowaniem pomieszczeń, montażem paneli podłogowych oraz nowych rolet okiennych wewnętrznych. Prace malarskie wykonali uczniowie Zespół Szkół Budowlano-Ceramicznych. Prace sfinansowano ze środków własnych w wysokości prawie 6 tysięcy zł. Ponowne otwarcie placówki zaplanowano na luty 2020 roku.
W 2019 roku zadbano także o nowoczesne meble do nowego lokalu Wypożyczalni Muzycznej oraz wymieniono umeblowanie w sekretariacie. Zakup ten o łącznej wartości ponad 30 tysięcy zł. sfinansowano ze środków własnych MBP. Inwestycja wpłynęła korzystnie na poprawę wizerunku biblioteki, komfortowe warunki pracy oraz korzystania z usług w Wypożyczalni Muzycznej.
Jastrzębie Zdrój
W gmachu głównym MBP wymieniono drzwi wewnętrzne oraz pomalowano korytarze. Dodatkowo ułożono wykładzinę w Dziale Komunikacji oraz odnowiono fotele w Czytelni. W sierpniu 2019 roku Miejska Biblioteka Publiczna zleciła firmie zewnętrznej montaż kamer CCTV oraz modułu Ethernet Satel w wyznaczonych pomieszczeniach. Celem zamontowania kamer była poprawa bezpieczeństwa zarówno czytelników, pracowników jak również ochrona sprzętu i wyposażenia należącego do Biblioteki. Koszt inwestycji wyniósł nieco powyżej 10 tysięcy zł.
W związku ze złym stanem pomieszczeń w okresie wakacyjnym 2019 roku wykonano remont w Filii bibliotecznej nr 9. Zakres robót obejmował: wymianę podłogi, wygładzenie i malowanie ścian, co przyczyniło się znacznie do poprawy estetyki i warunków pracy dla pracowników oraz dostępności dla czytelników. Koszt remontu przekroczył 35 tysięcy zł.
Katowice
Ze środków własnych, z programu Infrastruktura Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków otrzymanych w ramach Budżetu Obywatelskiego unowocześniano i wyposażano wiele placówek filialnych:
ze środków otrzymanych z MKiDN w ramach zrealizowanego zadania U źródeł… wyposażenie biblioteki dziecięcej pod głogami wyposażono Filię nr 5 Młodzieżową w nowe meble biblioteczne, regały na książki oraz urządzenia multimedialne (stół multimedialny, panele interaktywne, gry ścienne),
ze środków z Budżetu Obywatelskiego odnowiono pomieszczenia Filii nr 6 i nr 23,
zrealizowano zadanie pn. „Modernizacja Filii bibliotecznej nr 19 MBP”, którego zakres obejmował: wymianę wykładzin PCV wraz z podłożem i izolacją, ułożenie płytek w sanitariacie oraz pokoju socjalno-biurowym, wykonanie gładzi gipsowej oraz malowanie ścian i sufitów. Doposażono również zaplecze socjalno-biurowe w nowe meble kuchenne oraz zamontowano system wystawienniczy,
systemem gospodarczym zostały pomalowane pomieszczenia na piętrze oraz zamontowany system wystawienniczy w Filii nr 3. Odnowiono również pomieszczenia w Filii nr 20 oraz zamontowano poręcz dla osób niepełnosprawnych w Filii nr 8,
we wrześniu rozpoczęto przebudowę pomieszczeń w budynku Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Goetla 2 na potrzeby Filii nr 26. Zakres prac obejmował: wykonanie wejścia głównego do biblioteki, montaż furtki oraz ścieżki z płyt betonowych do chodnika, wykonanie wejścia ewakuacyjnego i schodów zewnętrznych oraz wejścia z korytarza szkoły, odbudowę podłogi na gruncie, ułożenie płytek gresowych, malowanie ścian, wymianę stolarki drzwiowej, utworzenie zaplecza socjalnego, wymianę instalacji elektrycznej, komputerowej, alarmowej i wodno-kanalizacyjnej. Filię doposażono w nowe meble, sprzęt komputerowy, ekran multimedialny i sprzęt AGD. Zamontowano ponadto system wystawienniczy.
Miasteczko Śląskie
W maju 2019 roku przeprowadzono remont toalety dla czytelników w tym również dla osób niepełnosprawnych. Remont uwzględniał także naprawę elementów wyposażenia łazienki związanych z ułatwieniem korzystania z niej osobom z dysfunkcjami ruchu.
W grudniu 2019 roku przeprowadzono remont pokrycia dachowego i orynnowania oraz zmieniono sposób odprowadzania deszczówki z dachu budynku biblioteki – remont był kosztowny i konieczny z uwagi na nieszczelność pokrycia dachowego, co groziło zalewaniem pomieszczeń bibliotecznych i piwnicznych budynku.
Piekary Śląskie
W roku sprawozdawczym modernizacji została poddana jedna placówka – Biblioteka Centralna przy ul. Kalwaryjskiej 62d. Placówkę poddano gruntownej modernizacji dzięki środkom pozyskanym z Budżetu Obywatelskiego. W pierwszym etapie modernizacji zostały wymienione zewnętrzne schody prowadzące do biblioteki, których użytkowanie zagrażało bezpieczeństwu użytkowników i pracowników. Przed wejściem głównym została zainstalowana wrzutnia książek, pozwalająca na zwrot zbiorów poza godzinami otwarcia biblioteki. Remont obejmował modernizację górnej kondygnacji budynku. Dzięki wyburzeniu niektórych ścian uzyskano dużą, otwartą i funkcjonalną przestrzeń. Strefa dla dzieci i młodzieży została zamieniona z czytelnią, dzięki czemu powstało więcej miejsca do działań edukacyjnych i animacyjnych wokół książek i nowych technologii. Po jednej stronie sali znalazły się urządzenia multimedialne – tablety, drukarka 3D, komputery i telewizor z Xbox. Po drugiej stronie wygospodarowano miejsce na tradycyjne wyposażenie biblioteki – książki oraz gry planszowe, mały stoliczek z krzesełkami i zabawki dla najmłodszych czytelników. W czytelni została wydzielona przestrzeń na niewielką scenę, która wykorzystywana jest w trakcie spotkań autorskich, wykładów i prezentacji. Duży nacisk położono na estetyczną stronę biblioteki. Wprowadzono spójną identyfikację wizualną, oznaczenia regałów i księgozbioru. Tuż obok stanowiska dyżurnych bibliotekarzy i strefy do odpoczynku pojawiła się specjalna konstrukcja graficzna złożona z podświetlanego szybu górniczego. Właśnie w tej formie piekarscy bibliotekarze chcieli podkreślić nie tylko górnicze tradycje miasta, ale także w atrakcyjny sposób podnieść walory estetyczne tego miejsca.
Żywiec
Po 12 latach od kapitalnego remontu Żywieckiej Biblioteki Samorządowej konieczne były doraźne naprawy. Wykonano naprawę odgromienia, czyszczenie rynien, wymieniono uszkodzone dachówki. Dzięki dotacji celowej i środkom własnym wykonano całościowy remont elewacji zewnętrznej i inne drobne naprawy. Miejscowe skuwanie oraz reprofilacje uszkodzonych gzymsów, oczyszczenie powierzchni elewacji w celu przygotowania podłoża pod malowanie, kompleksowe malowanie elewacji w kolorystyce zatwierdzonej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wraz z infrastrukturą towarzyszącą, tzn. pomalowano kosze zabezpieczające rury spustowe, poręcze schodowe, barierki na balkonach, kraty przy wejściu na dziedziniec, gablotę informacyjną, dodatkowo wymieniono spróchniałe poręcze drewniane na patio Biblioteki. Wzmocniony został również system mocowania dachówek na murze sąsiadującej kamienicy od strony Katedry. Podjęto działania mające na celu neutralizację skażenia mikrobiologicznego jakie występowało na kamiennym murze wewnątrz dziedzińca obiektu. Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności czyszczących cały mur został zabezpieczony miko woskiem EPSI 1 celem jego zabezpieczenia przed rozwojem glonów, mchów i porostów.
Biblioteki miejsko-gminne
Skoczów
W ramach III etapu modernizacji Biblioteka Publiczna przeprowadziła remont generalny Wypożyczalni dla dorosłych (modernizacja regałów wraz z zakupem nowego wyposażenia, tj. regałów na audiobooki, lady bibliotecznej, dodatkowych mebli, zmiana kolorów ścian, wymiana linoleum na podłodze na płytki, wymiana oświetlenia na nowoczesne, energooszczędne lampy LED-owe).
Biblioteki gminne
Brenna
W marcu 2019 roku zakończono remont pomieszczeń i przeniesiono bibliotekę z II piętra na parter tego samego budynku. Powierzchnia użytkowa placówki powiększyła się dzięki temu o prawie o 100% (z 64 m2 do 131 m2). Bibliotece przydzielono pomieszczenie na magazyn. Dojście do lokalu bibliotecznego jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakupiono nowe wyposażenie w tym: regały metalowe, ladę biblioteczną. Wykonano oddzielną zabudowę na prasę i nowości wydawnicze. Wyposażono pomieszczenie dla dyrektora i księgowego oraz pomieszczenie Działu Opracowania Zbiorów. Dodatkowo zakupiono 10 laptopów.
Gaszowice
Pod koniec 2019 roku pomieszczenia biblioteki centralnej w Gaszowicach zostały zmodernizowane. Wymieniono część regałów bibliotecznych. Zakupiono szafy na dokumenty. Doposażono placówkę w klimatyzator, który znacząco poprawił jakość pracy i warunki obsługi czytelników. Zamontowano dodatkowe oświetlenie w wypożyczalni biblioteki centralnej. Filia biblioteki w Czernicy otrzymała nowe rolety okienne, co również wpłynęło na poprawę estetyki lokalu. W obu placówkach GBP odświeżono ściany pomieszczeń bibliotecznych.
Godów
W sierpniu 2019 roku wznowiona została działalność Filii nr 3 w Skrbeńsku po przebudowie i gruntownym remoncie Ośrodka Kultury, w którym mieści się jej siedziba. Powierzchnia placówki minimalnie się zwiększyła i wynosi 32,39 m2. W ramach modernizacji, cały obiekt został przystosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami, a bibliotekę dodatkowo wyposażono w nowe meble biblioteczne (regały i ladę). W roku sprawozdawczym dokonano wymiany źródeł światła na LED w oprawach oświetleniowych oraz wymiany opraw awaryjnych w budynku centrali. Odmalowano wszystkie pomieszczenia. W bibliotece głównej poddano czyszczeniu i polimeryzacji posadzki PCV. Zainstalowano na zewnątrz budynku napis świetlny reklamujący bibliotekę, co wpłynęło na jej promocję.
Jasienica
W minionym roku przeprowadzono w GBP gruntowny remont czytelni i klatki schodowej. Prace objęły swoim zasięgiem wymianę instalacji elektrycznej i sieci teleinformatycznej, malowanie ścian, wymianę podłogi, a także wymianę mebli. Remont przeprowadzono także w Punkcie Bibliotecznym, który pomalowano, położono nową podłogę i doposażono w niezbędny sprzęt.
Koszarawa
Gminna Biblioteka Publiczna pozyskała dodatkowe pomieszczenie, w którym zorganizowano czytelnię dla dzieci oraz pracownię twórczości i rękodzielnictwa. W placówce wymieniono także stolarkę drzwiową, położono nową wykładzinę, ściany zostały wyrównane gładzią gipsową i pomalowane. Wymieniono instalację elektryczną, oświetlenie, w czytelni zamontowano elektryczny ekran projekcyjny. Do lokalu wykonano podjazd dla wózków dla osób niepełnosprawnych, niestety toalety nie są dostosowane dla niepełnosprawnych. Dzięki dodatkowym pomieszczeniom metraż biblioteki wynosi obecnie 139 m2.
Porąbka
W roku 2019 przeprowadzono długo wyczekiwany remont lokalu GBP. Objął on: wymianę oświetlenia, likwidację ścianek działowych z boazerii na ścianki z płyt gipsowych, zamontowanie nowych drzwi wewnętrznych, malowanie ścian i sufitu oraz drewnianej podłogi. Zakupiono nowe wykładziny podłogowe do biura i czytelni, chodnik do wypożyczalni, 7 krzeseł i fotel obrotowy. Nadano wnętrzu nowoczesny charakter wprowadzając modną dziś dla bibliotek kolorystykę. Powyższe prace mogły być wykonane dzięki ekipie Gminnej, a koszty materiałowe poniosła Biblioteka. Prace trwały od połowy lutego do końca marca 2019 roku. W związku z remontem centrali zakupiono:
żaluzje dzień-noc do wszystkich okien w bibliotece – 2 260,00 zł,
meble do kącika socjalnego – 1 260,00 zł,
chodniki i wykładziny do czytelni i biura – 1 640,00 zł,
drzwi wewnętrzne – 2 000,00 zł,
krzesła i fotele – 1 500,00 zł.